MIWO - Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej

Krzysztof Jagielski
02.06.2015

*MIWO - Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej*

00-490 Warszawa, ul. Wiejska 20 lok. 88
tel. (022) 624 38 98;
fax (022) 624 39 98
e-mail: biuro@miwo.pl

Misją MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej (w skrócie - MIWO) jest kształtowanie w świadomości społecznej pozytywnego wizerunku wełny mineralnej skalnej i szklanej oraz propagowanie idei jej różnorodnego zastosowania w budownictwie i przemyśle.


Wypełnianie tak sformułowanej misji odbywa się przez systematyczne promowanie wełny mineralnej i ochronę interesów działających w Polsce jej producentów. Stowarzyszenie prowadzi stałą współpracę z organizacjami, np. Polskim Komitetem Normalizacyjnym, przy tworzeniu nowych i adaptacji europejskich norm na materiały izolacyjne.

Misją Stowarzyszenia jest także reprezentowanie jego Członków wobec instytucji i ośrodków opiniotwórczych, a także wpływanie, poprzez różnorodne działania informacyjne, na dominujące w budownictwie trendy w sposobie wykorzystania  materiałów izolacyjnych.

Stowarzyszenie MIWO współpracuje z innymi polskimi stowarzyszeniami oraz związkami pracodawców z branży budowlanej w ramach Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości (KBiN) oraz Komitetu d/s Materiałów i Wyrobów Budowlanych.

 
Działalność Stowarzyszenia

  1. Ochrona przed ogniem
Ocieplenie budynków wełną mineralną daje dodatkową, niezwykle istotną korzyść w postaci poprawy bezpieczeństwa pożarowego. Wyroby z wełny kamiennej i szklanej są niepalne a efektem zastosowania wyprodukowanych z niej materiałów budowlanych i przemysłowych jest zmniejszenie ilości pożarów  i ich ofiar oraz start finansowych.

Firmy zrzeszone w Stowarzyszeniu Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej (MIWO) zainicjowały proces tworzenia podstaw nowych rozwiązań dla ochrony ogniowej budynków. W tym celu MIWO zleciło Instytutowi Techniki Budowlanej (ITB) w Warszawie wykonanie badań w skali naturalnej powszechnych na rynku budowlanych systemów ociepleniowych, wspierając jednocześnie budowę i wyposażenie stanowisk badawczych. Rezultaty tych badań są dostępne dla wszystkich zainteresowanych wprowadzeniem bezpiecznych rozwiązań w systemach dociepleń ścian zewnętrznych budynków.

2. Ochrona środowiska
Procesy związane z wytwarzaniem energii, od pozyskania surowców po rekultywację zniszczonych terenów, mają decydujący wpływ na stan środowiska naturalnego. W wyniku spalania surowców energetycznych, emitowane są do atmosfery gazy powodujące efekt cieplarniany. Członkowie MIWO, świadomi potrzeby chronienia środowiska naturalnego, widzą kluczowe znaczenie wyrobów izolacyjnych z wełny kamiennej i szklanej dla wdrażania coraz wyższych standardów cieplnych, akustycznych i bezpieczeństwa pożarowego oraz oszczędności energii, redukcji emisji dwutlenku węgla i ochrony zasobów naturalnych. 

3. Normy i certyfikacja
Poza działalnością informacyjno-edukacyjną Stowarzyszenie inspiruje rozwój normalizacji w branży materiałów budowlanych i wprowadza nowe standardy materiałów izolacyjnych. Członkowie Stowarzyszenia aktywnie uczestniczą w pracach komisji normalizacyjnej i certyfikujących. Obecnie szczególnie intensywnie angażują się w proces wdrażania norm europejskich. Współpracując z Polskim Komitetem Normalizacji wzięli na siebie ciężar przetłumaczenia na język polski norm dotyczących branży materiałów izolacyjnych.

Dostosowanie w Polsce przepisów do standardów europejskich to dopiero początek drogi. Celem, któremu Stowarzyszenie MIWO poświęca znaczącą część swojej aktywności, jest wprowadzenie ich w życie, do codziennej praktyki wszystkich uczestników rynku budowlanego.

4. Wydawnictwa
Realizacja misji Stowarzyszenia  odbywa sie również poprzez działaność wydawniczą. Został wydany folder informacyjny o Stowarzyszeniu i najpopularniejszych zastosowanich wełny mineralnej w budownictwie. Cyklicznie ukazują się tłumaczenia - w formie elektronicznej lub drukowanej - ważnych publikacji wydawanych przez EURIMA.

5. Współpraca z parlamentarzystami
Przedstawiciele Stowarzyszenia biorą aktywny udział w tworzeniu przepisów prawa poprawiajającego funkcjonowanie rynku mieszkaniowego w Polsce. MIWO wspierało ustawę o częściowym zwrocie podatku VAT na niektóre materiały budowlane oraz ustawy wdrażającej w naszym kraju Dyrektywę EPBD.

6. Znaczącym elementem misji Stowarzyszenia jest działalność promująca budownictwo energooszczędne - w ramach akcji " Dom energooszczędny" - z wykorzystaniem niepalnych wyrobów termoizolacyjnych z wełny skalnej i szklanej, zapewniających użytkownikom komfort i bezpieczeństwo.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie