Młodzi Polacy są coraz bardziej głusi

Piotr Kowalczyk
02.06.2015

Ze słuchem młodych Polaków dzieje się niedobrze. Co piąty 7-latek ma problemy ze słuchem w stopniu, który utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie.

Takie dzieci gorzej przyswajają sobie informacje, stwierdza się u nich większy poziom agresji - mówi profesor Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Instytut przeprowadził badania słuchu u dzieci na wsiach i w małych miastach w zachodniej Polsce. Okazuje się, że nie ma większych różnic między dużymi miastami a wsią, która uchodzi raczej za ciche otoczenie. Wyniki badań zostaną dziś zaprezentowane publicznie.

Przyczyną wad słuchu jest słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki, głośne reklamy w telewizji, a przede wszystkim szum cywilizacyjny, głośna ulica.

Zaś wady słuchu u dzieci to nie tylko problem zdrowotny, ale również społeczny. - Te dzieci mają kłopoty z artykulacją, a potem gdzieś trafiają i trudniej funkcjonują - mówi profesor. Wady słuchu u 7-latków są porównywalne z przebadana grupą 12-latków.

Dzisiaj zostanie też pokazany system zdalnego fitingu i telerehabilitacji. Ten system otrzymał w czerwcu nagrodę XXI wieku w kategorii ochrony zdrowia w Waszyngtonie. To najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs dla teleinformatyki, który obejmuje 10 dziedzin, w tym ochronę zdrowia. Polska jest pierwszym krajem, który utworzył sieć ośrodków umożliwiających na odległość dokonać bardzo delikatnych operacji związanych z ustawieniem niezwykle czułych procesorów w implancie u pacjenta, który może być nawet w innym miejscu świata.


źródło: http://www.polskieradio.pl/jedynka
Rozmowa Wiesława Molaka i Henryk Szrubarza z
Henryk Skarżyński w Polskim Radiu - Kanal Pierwszy


http://www.sluchowisko.net/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie