Palenie a słuch

Maciej Piwowski
02.06.2015

NIE PUSZCZAJ SŁUCHU Z DYMEM

Jest wiele racjonalnych powodów, które jasno mówią, że palenie jest szkodliwe. Jednym z nich jest możliwość uszkodzenia pewnych części mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji dźwiękowych. Palenie zmniejsza zdolność koncentracji i przetwarzania dźwięków - donoszą najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Yale w New Haven w stanie Connecticut.

Sześćdziesięciu siedmiu nastolatków, którzy przyznali sie do palenia papierosów, poproszono o wsłuchiwanie się odtwarzane wyrazy podczas przyglądania się różnym fotografiom. Nastolatków umieszczono w pokoju, w którym emitowano także różne inne dźwieki z otoczenia. Stworzono sytuację zbliżoną do rozmowy na ulicy przed sklepową witryną. Chłopcy, którzy byli palaczami rozpoznali 77% wyrazów, podczas gdy to samo doświadczenie pokazało, że osoby niepalące rozpoznają brzmienie i znaczenia aż 85%. Spośród dziewcząt palaczki rozpoznały 84% wyrazów, a nie stosujące używki ponad 90%.

Palenie wpływa na komunikację.

Skany mózgów przebadanych osób dowiodły, że palacze mieli więcej substancji białej w swoich mózgach. Substancja biała jest tkanką odpowiedzialną za emitowanie i odbieranie informacji. Nastoletni palacze wykazywali tendencję do zwiększonej produkcji substancji białej. Wydawać by się mogło, że im więcej substancji białej, tym lepsza komunikacja, ale nic bardziej mylnego. Nadprodukcja substancji białej może powodować destabilizację mózgu, mając negatywny wpływ na zdolność koncentracji i rozpoznawania dźwięków. Może to bezpośrednio przekładać się na wyniki w szkole powodując problemy ze zrozumieniem mowy w sytuacji, gdy kilka osób jednocześnie bierze udział w dyskusji.

Źródło: Heart-It.org za New Scientist 

źródło: http://www.slyszymy.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie