Słuch i wzrok są podstawowymi zmysłami, które pozwalają człowiekowi na orientację w otoczeniu. Słuch jest niezbęnym elementem w procesach porozumiewania się mową dźwiękowo - artykulacyjną, a u małego dziecka jest jednym z warunków naturalnego jej przyswajania. Od samego początku życia daje poczucie stałego związku z otaczającym nas światem, powoli pozwala niemowlęciu na rozróżnianie otaczających go dźwięków, przez które identyfikuje otoczenie pozwalające czuć mu się bezpiecznie. Rozróżnienie głosu mamy, taty, nauka dźwięków stale towarzyszących życiu malucha to nieodłączny towarzysz prawidłowego rozwoju psychicznego i intelektualnego dziecka.
Prawidłowe słyszenie dziecka pozwala mu na zachowanie właściwej równowagi emocjonalnej, właściwy rozwój. Badanie słuchu winno być więc jednym z podstawowych badań w różnych okresach życia dziecka.
Zajrzyj do zakładek, by dowiedzieć się, co powinno Cię niepokoić w własnej pociechy, jak samodzielnie możesz upewnić się, czy dziecko dobrze reaguje na dźwięki, co zrobić, gdy zaczyna budzić się w Tobie niepokój.
źródło: www.slyszymy.pl