SŁUCH U NIEMOWLĄT I DZIECI: DZIECKO Z UBYTKIEM SŁUCHU MOŻE SPRAWNIE FUNKCJONOWAĆ

Jerzy Biernacki
02.06.2015

Jeśli zaobserwujesz u swego dziecka choć jeden z wymienionych niżej objawów, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z pediatrą i otrzymać skierowanie na badanie słuchu:


 • gaworzenie dziecka staje się monotonne, dziecko nie robi postępów w rozwoju mowy.

 • dziecko ma problemy z lokalizowaniem źródła dźwięku.

 • nie obserwujesz u dziecka reakcji w odpowiedzi na głośne dźwięki.

 • obserwujesz opóźnienie w rozumieniu mowy i w rozwoju mowy czynnej dziecka.

 • dziecko wycofuje się z kontaktów z innymi w codziennych sytuacjach.

 • powtarzają się stany zapalne ucha

 •  

Nie zawsze badanie słuchu wykazujące, że dziecko niedosłyszy oznacza, że musi być to stan trwały. Wiele zależy od dobrze postawionej diagnozy. W pewnych przypadkach może się okazać, że wystarczy leczenie farmakologiczne, by słuch wrócił do normy. W takich przypadkach powstały niedosłuch związany jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem ucha środkowego. Jeżeli okaże się inaczej - lekarz powinien poinformować o możliwościach doboru właściwego aparatu słuchowego i możliwościach rehabilitacji, aby dziecko mogło rozwijać się i funkcjonować tak, jak jego słyszący rówieśnicy.

Jeżeli Twoje dziecko będzie musiało nosić aparaty słuchowe pamiętaj - to nie koniec świata! Najważniejsze już nastąpiło - wcześnie został zdiagnozowany niedosłuch, a Twoje dziecko ma dobrze dobrane aparaty. Teraz może być naprawdę szczęśliwe - słyszy Ciebie, słyszy swoje otoczenie, uczy się funkcjonować w świecie dźwięków.

PAMIĘTAJ - TWOJE DZIECKO MOŻE ROZWIJAĆ SIĘ JAK JEGO SŁYSZĄCY RÓWIEŚNICY!!! Wiele zależy od pomocy Twojej i innych bliskich dziecka.

W zależności od wieku w jakim jest Twoje dziecko, Wasza praca nad dobrym rozwojem mowy i rozumieniem będzie wyglądać inaczej. Jeżeli Twoje dziecko otrzymało aparaciki już w wieku przedszkolnym nie bądź przerażona - poradzi sobie w kontaktach z rówieśnikami.

 • Nie zaniedbuj rehabilitacji - systematyczne wizyty u logopedy, solidne ćwiczenia w domu przyniosą efekty.

 • Porozmawiaj z wychowawcami w przedszkolu - oni musza wiedzieć, że Twoje dziecko ćwiczy i muszą mu także pomagać. Nie musisz zapisywać dziecka do specjalnych placówek oświatowych - takie decyzje konsultuj z lekarzem, logopedą, nauczycielem.

 • Boisz, się, że dziecko będzie się wstydzić swoich aparacików? Niepotrzebnie! W tej chwili aparaty słuchowe dla dzieci są tak kolorowe i ładne, że ze zdziwieniem zauważysz, że są obiektem zazdrości dzieci dobrze słyszących. Twoje dziecko poczuje się wyjątkowo!

 • To ważne - dbaj o jego dobrą kondycję psychiczną. Nie możesz dopuścić do sytuacji, by kiedykolwiek poczuło się gorsze.

 • Usuń ze otoczenia dziecka lamentujące ciocie i babcie, nieodpowiedzialnych dorosłych, którzy będą nachalnie dopytywać się o urządzenia na uszkach Twojego dziecka. Pamiętaj - Twoje dziecko kocha swoje aparaciki, bo pozwalają mu na odkrywanie nowego świata. Pozwól mu się tym cieszyć!

 • Pamiętaj - początki nie muszą być łatwe. Im mniejsze dziecko tym częściej będzie wyjmować aparaciki z uszu, wyrzucać je. Wykaż się cierpliwością - powoli zauważy zmiany i zaakceptuje tą nową rzecz

 • Aparaciki musza być dobrze ustawione - odwiedzaj gabinet protetyki słuchu do skutku. Wszelkie piski w aparatach są niedopuszczalne - będą irytować dziecko i zniechęcą je do noszenia aparatów

 • Jeżeli Twoje dziecko jest jeszcze przed okresem przyswojenie mowy masz olbrzymie szanse na to, że doskonale ją opanuje. Wizyta u logopedy dotyczy także niemowląt! Ćwiczenia usprawniające wargi, język, pobudzające aktywność słuchową pozwolą dziecku na wyraźne mówienie

 • Jeżeli Twoje dziecko otrzymało aparaciki w wieku późniejszym, tym szybciej zabierzcie się do solidnej pracy. Ćwiczenia logopedyczne będą tu bardziej wymagające. Pamiętaj - nie tylko w gabinecie, przede wszystkim w domu. Doprowadź do tego, by ćwiczenia mowy i słuchu były dla dziecka zabawą, nie przykrym obowiązkiem. Będzie widzieć wówczas lepsze efekty swojej pracy.

 •  

 

źródło: www.slyszymy.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.