SŁUCH U NIEMOWLĄT I DZIECI: HAŁAŚLIWE ZABAWKI MOGĄ SZKODZIĆ

Mariusz Siwko
02.06.2015

Hałaśliwe zabawki, w niektórych przypadkach, mogą stanowić nawet bezpośrednie zagrożenie dla prawidłowego słyszenia dziecka

Podczas zwykłej zabawy niektóre rodzaje pistoletów na baterie potrafią wywołać hałas rzędu 110 do 135 dB, co odpowiada hałasowi wytworzonemu przez dużą ciężarówkę, hałasowi mierzonemu podczas koncertu rockowego lub hałasowi towarzyszącemu startowi samolotu. Żaden z odpowiedzialnych rodziców nie umieściłby swojego dziecka na płycie lotniska, warto więc dokładnie przyjrzeć się zabawkom, które otrzymują nasze pociechy.
Mniejszy, ale trwały hałas pochodzący z pozytywek lub robotów (85-95 dB) potrafi także wyrządzić dużą krzywdę. W wielu miejscach pracy pracownicy są zobowiązani do noszenia odpowiednich ochraniaczy na uszy w sytuacji, gdy poziom hałasu przekroczy właśnie tyle decybeli, ile potrafi wytworzyć grająca zabawka.

Hałaśliwe zabawki są zagrożeniem zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, dla których również odgłosy przez nie wydawane mogą być denerwujące, a nawet powodować ból.

Utrata słuchu wywołana otaczającym hałasem jest narastająca – postępuje stopniowo w czasie. Dlatego tak istotne jest chronienie słuchu dziecka od wczesnego etapu życia.

Z uwagi na niewielki zakres ramion dzieci zwykle trzymają zabawki blisko siebie i blisko uszu, co jeszcze zwiększa potencjalne ryzyko. Co więcej, dzieci często bawią się zabawkami w inny sposób niż przewidział i zalecił to producent. Dlatego też dobrze jest wiedzieć jeszcze przed zakupem jaki poziom hałasu wytwarza dana zabawka i być może wybrać coś cichszego. Rodzice powinni także sprawdzać zabawki swoich dzieci, aby w razie potrzeby odpowiednio je wyciszyć, przeznaczyć je do zabawy na zewnątrz lub pozbyć się tych za głośnych.

Oto kilka praktycznych porad dla rodziców oraz informacji o potencjalnym zagrożeniu i sposobach obniżenia hałasu wywołanego przez zabawki:

  • pomyśl o hałasie, kiedy kupujesz zabawkę. Jeżeli wydaje ci się za głośna, z pewnością będzie za głośna także dla twojego dziecka.

  • unikaj kupowania zabawek, na których umieszczono ostrzeżenie, aby nie trzymać ich blisko uszu. Dzieci nie będą o tym pamiętać podczas zabawy.

  • oklej taśmą klejącą głośniki w zabawce - zmniejszy to ich głośność.

  • instrumenty muzyczne i pistolety-zabawki z efektami dźwiękowymi mogą wywołać podrażnienie bądź uszkodzenie elementów ucha. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wymiana zabawki na mniej hałaśliwą lub przeznaczenie jej do zabawy na zewnątrz domu.

  • gry komputerowe mogą być denerwujące dla innych osób. Umieść komputer dziecka w osobnym pomieszczeniu, a nie w salonie czy wspólnym pokoju.

  • maty i dywaniki pomagają wyciszyć dźwięki powstałe w wyniku rzucania zabawkami np. podczas zabawy klockami

  • to, w jaki sposób przechowujesz zabawki także wpływa na poziom hałasu. Drewniane i plastikowe pudelka wywołują wiele hałasu, kiedy dzieci szperają w nich w poszukiwaniu zabawki lub gdy wyrzucają ich zawartość na podłogę. Wyłóż je zatem tkaniną bądź filcem. Zabawki mogą być także przechowywane w koszykach lub fabrycznych pudełkach.



  •  
  •  

Hałaśliwe zabawki, poza oczywistym zagrożenieniem i niedogodnością, pozwalają również dzieciom myśleć, iż zdrowie uszu jest nieistotne.

Należy ostrzegać dzieci przed szkodliwymi skutkami wielokrotnego narażania się na wysoki poziom hałasu w ciągu swojego życia.

Uczenie dzieci, jak ważna jest zapobiegawcza ochrona słuchu jest tak samo ważne, jak natychmiastowe reagowanie na obecne wokół źródła hałasu.

źródło: www.slyszymy.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie