Słuch w liczbach

Krzysztof Jagielski
02.06.2015

Pomimo różnych metod badawczych i istniejącego ryzyka błędu naukowcy starają się w liczbach przedstawić dane dotyczące słuchu.

Pokazane poniżej zestawienie ma swoje rozwinięcia w kolejnych działach menu, jednak uważamy, że taka kompilacja może Was zachęcić do poznania różnych aspektów życia związanych z narządem słuchu. I skłonić do myślenia.

 • ponad 500 milionów ludzi na całym świecie niedosłyszy
 • ponad 80 milionów Europejczyków cierpi z powodu utraty słuchu.
 • około 450 milionów Europejczyków (65% całej populacji) jest narażonym na hałas rzędu 55dB, co może przyczynić się do pojawienia się uczucia niepokoju oraz wystąpienia zakłóceń związanych ze snem
 • 117 milionów (17% populacji) jest narażonych na hałas rzędu 65dB, co może wpływać negatywnie na ich psychiczne, jak i fizyczne samopoczucie9,7 milionów (1.4%) żyje na co dzień w hałasie przekraczającym poziom 75dB, co jest uznawane za niemożliwe do zaakceptowania przez Europejską Komisję Środowiskową (European Environment Agency).
 • niektóre rodzaje pistoletów na baterie dla dzieci potrafią wywołać hałas rzędu 110 do 135dB, co odpowiada hałasowi wytworzonemu przez dużą ciężarówkę bądź hałasowi mierzonemu podczas koncertu rockowego lub startowania samolotu
 • trwały hałas pochodzący z zabawek mechanicznych (pozytywek lub robotów) jest rzędu 85-95 dB. Zauważmy, że w wielu miejscach pracy pracownicy są zobowiązani do noszenia odpowiednich ochraniaczy na uszy w sytuacji, gdy poziom hałasu przekroczy 85dB. Czy warto więc kupić dziecku taką zabawkę?
 • w trakcie ulicznych badań przeprowadzonych wśród użytkowników mp3 w Sydney i Melbourne okazało się, że 25% uczestników badania słuchało muzyki na tyle głośno, że mogło to grozić uszkodzeniem słuchu. Średni poziom głośności wynosił aż 79,8dB.
 • nauczyciele cierpią w wyniku istniejącego wokół hałasu. Dotyczy to prawie 70% nauczycieli uczących w klasach oraz 80% nauczycieli i doradców nauczania początkowego i opiekujących się zajęciami pozaszkolnymi.
 • na pokazie filmu „Harry Potter i Komnata Tajemnic” poziom emitowanego dźwięku wynosił średnio 74dB. Najwyższe natężenie zanotowano w momencie walki z wężem – 93dB.
 • „Władca Pierścieni – Dwie Wieże” był jeszcze głośniejszy – 78dB, a najgłośniejszy moment filmu osiągnął 95dB. Film trwał ponad 3 godziny, a przez 29% czasu poziom dźwięku wynosił ponad 80dB.
 • w czasie ulicznych godzin szczytu notuje się średni hałas rzędu 70-78dB - może być denerwujący, nie stanowi zagrożenia, pod warunkiem, ze nie przebywasz pod jego wpływem przez długi czas. Nikt nie powinien jednak być narażony na hałas rzędu 110dB dłużej niż 1 minutę i 29 sekund podczas jednego dnia.
 • szacuje, że do 2025 roku więcej niż 900 milionów ludzi na całym świecie będzie cierpieć powodu utraty słuchu większej niż 25dB.

 

źródło: http://www.slyszymy.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.