Sposoby na wyciszenie ścian i podłogi

Piotr Kowalczyk
04.08.2015

Mieszkanie powinno być miejscem, w którym możemy odpocząć po całym dniu intensywnej pracy, zrelaksować się i wyciszyć. Niestety, bardzo często miejski gwar dopada nas także i tutaj. Istnieje szereg sposobów, dzięki którym unikniemy przenikania hałasu z ulicy do wnętrza domu. Pozbędziemy się także niechcianych efektów dźwiękowych dobiegających z klatki schodowej, windy lub z sąsiedniego mieszkania.

Jak wyciszyć ściany oraz sufit?

Wyciszanie mieszkania należy zacząć od zlokalizowania źródła problemu, to jest przeszkadzającego nam dźwięku. Jeśli kłopotem są zbyt hałaśliwi sąsiedzi zza ściany, należy skupić się na uszczelnieniu ścian. Do tego zadania zastosować można wełnę mineralną. Wadą takiego rozwiązania jest widoczne zmniejszenie powierzchni pomieszczenia. Dlatego też w przypadku niewielkich mieszkań polecane są panele wygłuszające, które dzięki specjalnej konstrukcji zapobiegają przedostawaniu się hałasu do wnętrza mieszkania, nie zajmując jednocześnie zbyt dużo miejsca. Kolejną ich zaletą jest łatwość montażu. Warto rozważyć także wyłożenie ścian arkuszami naturalnego korka, który charakteryzuje się właściwościami wyciszającymi. W przypadku dźwięków dobiegających z wyższego piętra konieczne będzie wygłuszenie sufitu - dobrym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zamontowanie podwieszanego plafonu. Przestrzeń pomiędzy nim a sufitem właściwym wypełniać powinna wełna mineralna. Im grubszą warstwę materiału izolującego zastosujemy, tym skuteczniej stłumimy niechciane dźwięki. Na rynku dostępne są także gotowe sufity akustyczne, wymagające jedynie podwieszenia. Niektóre modele wzbogacone zostały o zintegrowane oświetlenie lub system głośników. Wyciszając ściany i sufit warto pamiętać, że dźwięki rozchodzą się poprzez drgania, a zatem izolując tylko jedną ścianę nie pozbędziemy się całkowicie problemu.

Wyciszanie podłogi i drzwi

Jeśli sytuacja wygląda odwrotnie, i to twoje mieszkanie może być źródłem hałasu przeszkadzającego innym ludziom, warto pomyśleć o wytłumieniu dźwięków. Ćwiczysz grę na instrumencie, prowadzisz intensywny tryb życia, twoje pociechy uwielbiając grać w piłkę nawet w mieszkaniu, a może posiadasz stadko rozbieganych zwierzaków? Być może warto rozważyć wyciszenie podłogi, aby uniknąć konfliktów z sąsiadami. Skutecznym sposobem na zapobieganie rozchodzeniu się dźwięków są specjalne podkłady. W bogatej ofercie sklepów budowlanych znajdziesz podkłady gumowe i poliuretanowe, maty korkowe, piankowe oraz wygłuszające płyty pilśniowe. Wybierając materiał, który posłuży do wyciszenia podłogi, zwróć uwagę z jakim rodzajem posadzki można go łączyć, a jakich zestawień lepiej unikać. Kolejnym elementem mieszkania, który może wymagać izolacji akustycznej, są drzwi. Najlepszym sposobem na zatrzymanie dźwięków jest wybranie drzwi pełnych, zabudowanych. Zdecydowanie więcej hałasu przepuszczają modele przeszklone. Dlatego też wybierając drzwi nie tylko wejściowe, ale także wewnętrzne, warto pomyśleć o tym aspekcie.

Diabeł tkwi w szczegółach

Oprócz wspomnianych wyżej sposobów wyciszania pomieszczeń, wymagających sporego nakładu pracy i kosztów, warto zwrócić także uwagę na prostsze metody. Aby pozbyć się odgłosu kroków, wystarczy rozłożyć na podłodze dywan lub miękką wykładzinę. Hałas zza okna ograniczymy rozwieszając zasłony z grubego materiału. Dźwięki zza ściany ucichną, jeśli ustawisz przy niej regał z książkami.

Wyciszenie mieszkania lub poszczególnych pomieszczeń w domu nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy w odpowiednim miejscu zamontować wełnę mineralną, panele akustyczne lub specjalne maty i podkłady, aby znacząco ograniczyć ilość dźwięków przedostających się do wnętrza. Po inspirację warto zaglądnąć na tę stronę.

 

Artykuł opublikowany przez Partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie