Szumy uszne a stres

Mateusz Nowak
02.06.2015

Szumy uszne to wrażenie dźwiękowe w jednym lub obu uszach przy braku bodźca akustycznego w otoczeniu. To skomplikowane zdanie definiuje nam dolegliwość polegającą na tym, że jeżeli nikt oprócz ciebie nie słyszy dźwięków, które ty odczuwasz jako obecne w uszach lub głowie oznacza to, że najprawdopodobniej cierpisz na szumy uszne. Mogą one przypominać dźwięki występujące w otoczeniu: pisk, gwizd, dzwonienie, cykanie świerszczy, tykanie zegara itp.

Jeżeli szumy mają charakter przemijający i są krótkotrwałe nie wymagają konsultacji lekarskiej. Jeżeli jednak trwają dłużej należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia niezbędnych badań.

W 90% przypadków szumom towarzyszy niedosłuch, nie zawsze zauważony przez chorego.

Szumy uszne najczęściej są traktowane jako rezultat zaburzeń układu krążenia w uchu wewnętrznym. Jak się okazuje nie jest to takie oczywiste.

W najnowszych badaniach przeprowadzonych w szkole medycznej w Hanoverze, odkryto związek pomiędzy ogólnym samopoczuciem pacjenta a stopniem nasilenia szumów. Niektóre osoby poddane badaniom zdawały się praktycznie w ogóle nie zauważać swoich szumów, w odróżnieniu od innych, którym nieustanne dzwonienie i buczenie nie pozwalało zasnąć, a część wpędzało w przewlekłą depresję. Okazało się, że osoby, którym szumy bardziej przeszkadzały leczyły się już wcześniej z powodu przemęczenia, stresu lub innych dolegliwości psychicznych. Niektórzy twierdzili, że szumy uszne są tylko symptomem innej, zagrażającej ich życiu choroby. Osoby o łagodniejszym usposobieniu i wysokim poczuciu własnej wartości doznawały mniejszego uszczerbku na zdrowiu psychicznym.

Sources: Medizinische Hochschule Hannover and www.netdoktor.de
Źródło: Hear-It.org
źródło: http://www.slyszymy.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie