UBYTKI SŁUCHU U MŁODZIEŻY

Antoni Kwapisz
02.06.2015

Najczęściej występujące ubytki słuchu u młodzieży, oprócz ubytków wynikających z cech genetycznych, występujących na skutek przebytych infekcji (np. świnki) i ich leczenia, pojawiają się na skutek urazów mechanicznych lub cyklicznego obniżania zakresu dużych częstotliwości poprzez przebywanie w środowisku o zbyt dużym natężeniu dźwięku (koncerty, dyskoteki).

Ucho ludzkie jest wrażliwe na częstotliwości w zakresie 16 Hz - 20.000 Hz., a największą czułość wykazuje w częstotliwościach 2.000 - 3.000 Hz. Górna granica słyszalności przebiega na poziomie 110 - 120 decybeli, przekroczenie tej granicy to osiągnięcie tzw. progu bólu czyli spowodowanie uszkodzenia słuchu. Przekroczenie jej o 30 dB bezpowrotnie go uszkadza.

Słuchanie głośnej muzyki poprzez słuchawki powoduje znaczne wzmocnienie dźwięku. Dociera on bezpośrednio do błony bębenkowej, w niektórych pasmach częstotliwości dźwięki przekraczają bezpieczną granicę powodując sukcesywny ubytek słuchu. Zjawiska uszkodzeń słuchu występują głównie u młodzieży korzystającej z odtwarzaczy typu walkman i mp3, u niektórych grup zawodowych przebywających stale w środowisku głośnej muzyki (muzycy orkiestr symfonicznych, zespołów muzyki popularnej).

W tekstach umieszczonych w zakładkach znajdziesz dane dotyczące sytuacji akustycznych, w których bardzo często znajdują się młodzi ludzie. Nie obawiaj się, nie chcemy zniechęcić do korzystania z radości dostarczanych przez współczesne technologie! Chcemy, byś korzystając z nich czynił to świadomie, a narażając uszy na hałas wytwarzany przez kino, dyskotekę czy motocykl pozwolił im później odpocząć. Zajrzyj do zakładek i bądź świadomy!

 

Skala hałasu dokładna

źródło: www.slyszymy.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.