UBYTKI SŁUCHU U MŁODZIEŻY: MŁODZIEŻ GRUPĄ ZAGROŻONĄ

Marek Szydełko
02.06.2015

Miliony osób słuchają na co dzień muzyki korzystając z odtwarzaczy mp3, ale te popularne urządzenia przyczyniają się do uszkodzenia słuchu u wielu ich użytkowników, zwłaszcza u młodych ludzi.

Odtwarzacze mp3 ułatwiają słuchanie muzyki gdziekolwiek jesteś. Ostatnie badania dowodzą jednak, że poziom głośności w połączeniu z długotrwałym czasem słuchania muzyki na tym wygodnym urządzeniu może być wysoce szkodliwe.

Podczas badań przeprowadzonych w Australii, naukowcy zatrzymali na ulicach Melbourne i Sydney 55 przypadkowych przechodniów słuchających w danym momencie odtwarzacza mp3 i zmierzyli poziom ich głośności. Okazało się, ze 25% uczestników badania słuchało muzyki na tyle głośno, że mogło to grozić uszkodzeniem słuchu. Średni poziom głośności wynosił aż 79,8dB !!!

Młodzi ludzie należą do grupy zagrożonej.

Odtwarzacze mp3 sa szczególnie popularne wśród młodych ludzi. Zachęciło to badaczy z brytyjskiej organizacji RNID do dokładniejszego przyjrzenia się sposobowi ich użytkowania w grupie osób od 18-24 lat.
Badania pokazały, ze 39% młodych ludzi przynajmniej przez godzinę dziennie słucha muzyki przy użyciu odtwarzaczy osobistych. 42% młodych uważa, ze słuchają muzyki za głośno. 66% doświadcza częstego uczucia dzwonienia bądź gwizdania w uszach, co jest pierwszą oznaką, że muzyka odtwarzana jest za głośno.

źródło: www.slyszymy.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.