UBYTKI SŁUCHU U NAUCZYCIELI

Mariusz Siwko
02.06.2015

Dzieci i młodzież potrafią być bardziej hałaśliwi niż buldożery, maszyny ciężkie czy młoty pneumatyczne. Ci, którzy uczą i opiekują się dziećmi ponoszą tego konsekwencje.

Nauczyciele cierpią w wyniku istniejącego wokół hałasu. Dotyczy to prawie 70% nauczycieli uczących w klasach oraz 80% nauczycieli i doradców nauczania początkowego i prowadzących zajęcia pozaszkolne.
Dane te są zatem znacznie wyższe niż w przypadku innych zawodów.
Pośród mechaników i pracowników przemysłu ciężkiego około 60% uważa hałas w miejscu pracy za dokuczliwy.

Zwolnienia lekarskie z powodu hałasu

Według duńskiego Instytutu Badań nad Środowiskiem Pracy (Danish Work Environment Institute) od 1990 do 2000 roku odsetek nauczycieli dręczonych przez hałas podwoił się. Badania objęły 5 000 duńskich pracowników.
Poczucie zagrożenia hałasem w przypadku nauczycieli jest uzasadnione. Według badań przeprowadzonych w Szwecji nauczyciele biorą częściej zwolnienie lekarskie z powodu hałasu niż inne grupy zawodowe. Jest to powód około 7-9% zwolnień.
Wśród pracowników budowlanych, profesji powszechnie uznawanej za narażoną na hałas, odsetek ten wynosi 7%.
>W 2001 roku 1168 Szwedów zgłosiło urazy powstałe na skutek hałasu. Według szwedzkiego czasopisma „Auris”, przeznaczonego dla osób z upośledzonym słuchem, jest to 5% wszystkich urazów powstałych lub związanych z miejscem pracy.

źródło: http://www.slyszymy.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie