W jakich sytuacjach należy zapewnić ochronę słuchu pracownikowi ? Co jest lepsze: nauszniki czy zatyczki, o ile tłumią hałas, i jak to sprawdzić ? Jak dobrać odpowiednią ochronę słuchu ? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym artykule...
Co należy wiedzieć o wyborze urządzeń ochrony słuchu?
Ludzie powinni nosić ochraniacz słuchu, jeżeli poziom hałasu w miejscu pracy przekracza 85 dB. Ochraniacze słuchu wpływają na obniżenie poziomu ekspozycji na hałas i co się z tym wiąże ryzyko utraty słuchu.
Jeśli wymagana jest ochrona słuchu należy wdrożyć kompletny program dotyczący tego konkretnego zagadnienia. Program ochrony słuchu obejmuje ocenę hałasu, dobór ochronników słuchu pracowników, szkolenia i edukację, badania audiometryczne, konserwację, kontrolę, ewidencję i ocenę programu.
Należy zwrócić uwagę iż słuchawki radiowe nie są substytutami ochronników słuchu i nie powinny być noszone tam, gdzie wymagane są ochronniki słuchu.
Jakie rodzaje ochronników słuchu są dostępne?
Zatyczki do uszu są używane do zablokowania kanału słuchowego. Mogą być podatne na formowanie (korki lub pianka). Zatyczki do uszu są sprzedawane jako produkty jednorazowego lub wielokrotnego użycia.
Dostępne są również zatyczki przeciwhałasowe, które składają się z dwóch zatyczek połączonych przez sztywny pałąk.
Nauszniki - składają się z materiałów tłumiących dźwięk i miękkich elementów nausznych, które układają się wokół ucha i twardych zewnętrznych kubków.
Jak dobrać ochronniki słuchu?
Dobór ochronników słuchu jest bardzo osobisty i zależy od wielu czynników, w tym poziom hałasu, komfort i przydatność ochronnika słuchu zarówno dla pracownika i jego otoczenia. Co najważniejsze, ochronniki słuchu powinny zapewnić pożądaną redukcję szumów. Najlepiej jest, gdy dostępne są dla pracownika różne rodzaj ochrony (nauszniki, zatyczki) aby pracownik mógł sam je sprawdzić i dobrać dla siebie najbardziej wygodną ochronę. Jeśli ekspozycja na hałas nie jest ciągła, nauszniki są lepszym rozwiązaniem, ponieważ niewygodne będzie usuwanie i ponownie wkładanie zatyczek do uszu.
Jak sprawdzić o ile został zredukowany hałas?
Producenci dostarczają informacje na temat redukcji hałasu jako parametr NRR (Noise reduction ratings). Należy oczywiście pamiętać iż ratingi NRR opierają się na redukcji hałasu uzyskane w warunkach laboratoryjnych.
Dla warunków roboczych zalecane jest obniżenie wartości znamionowych ochronników słuchu przez współczynnik, który odpowiada przeniesieniu danych laboratoryjnych na rzeczywiste warunki użytkowania. Zaleca się przyjęcia obniżenia współczynnika NRR w następujący sposób:
Nauszniki - Odejmij 25% z etykietą producenta NRR
Zatyczki do uszu - Odejmij 50% z etykietą producenta NRR
Wszystkie inne zatyczki do uszu - Odejmij 70% od oznakowania NRR podanego przez producenta
Co to jest SNR?
SNR jest systemem ocen określonym zgodnie z międzynarodową normą ISO 4869. Badania są przeprowadzane w laboratoriach komercyjnych, które są niezależne od producentów. Podobnie jak NRR, SNR są wyrażone w dB-lach i jest używany jako przewodnik dla porównania potencjalne możliwości redukcji szumów różnych urządzeń ochrony słuchu. Ponieważ procedury pomiary NRR i SNR są różne, wartości tych dwóch współczynników dla tego samego urządzenia będą różne.
Jakie są zalety i ograniczenia zatyczek do uszu i nauszników ?
Są wady i zalety związane z wykorzystaniem zarówno nauszników jak i zatyczek do uszu.
Zatyczki do uszu mogą być produkowane masowo lub indywidualnie formowane w celu dopasowania do ucha, i mogą być wielokrotnego użytku lub jednorazowego. Po stronie pozytywów, są proste w użyciu, tańsze i bardziej komfortowe w gorących lub wilgotnych miejscach pracy. Negatywne strony - zapewniają mniejszą ochronę niż nauszniki, i nie powinny być używane w obszarach o poziom hałasu ponad 105 dB. Nie są one tak widoczne jak nauszniki i przełożony nie może łatwo sprawdzić, czy pracownicy ich używają. Muszą one być prawidłowo włożone, aby zapewnić odpowiednią ochronę.
Nauszniki mogą się różnić w stosunku do materiału i głębokości kopuły. Głębsza i cięższa kopuła to większe tłumienie niskich częstotliwości. Owalny materiał wokół ucha musi dociskać na tyle mocno, aby utrzymać prawidłowe uszczelnienie, ale nie być zbyt ciasne dla wygody użytkowania. Po stronie pozytywów, nauszniki zwykle zapewniają większą ochronę niż zatyczki, choć nie zawsze jest to prawdą. Są one łatwiejsze w użytkowaniu, z reguły bardziej trwałe niż zatyczki. Na negatywne strony, są one droższe, a często mniej wygodne niż zatyczki, zwłaszcza w wysokich temperaturze pracy. W obszarach, gdzie poziom hałasu jest bardzo wysoki, nauszniki i zatyczki mogą być noszone razem, aby dać lepszą ochronę.
Co należy wiedzieć o dopasowaniu ochronników słuchu ?
Najważniejsza w ochronie słuchu jest preferencja pracownika. Jeśli pracownik nie lubi danego rodzaju ochrony (na przykład, jeśli jest dla niego niewygodny, nie pasuje lub jest niepraktyczny), ciężko będzie go zmusić aby go używał.