Rodzaje obudowy aparatu
Estetyka jest jednym z kryteriów doboru i wpływa na nią głównie typ obudowy. W tym zakresie istnieją następujące możliwości
* aparaty całkowicie umieszczone w kanale słuchowym (te najmniejsze) – tzw. aparaty CITC
* aparaty wewnątrzkanałowe (zamieszczone w kanale lecz trochę widoczne od strony małżowiny) – tzw. aparaty ITC
* aparaty wewnątrzuszne (zamieszczone w uchu) - tzw. aparaty ITE
* aparaty zauszne – zamieszczone z tyłu małżowiny.
W przypadku aparatu zausznego w większości przypadków konieczne jest zastosowanie tzw. wkładki dousznej, wspomagającej doprowadzenie dźwięku do kanału i wyeliminowania potencjalnych sprzężeń.
Wkładki douszne również mogą być bardzo dyskretne. Jednak wielu ludzi traktuje wkładkę jak rodzaj ozdoby ucha i wybiera wkładki kolorowe, z aplikacjami czy wręcz z zabawnymi elementami zdobniczymi.
Technologia
Drugim kryterium wyboru jest przeznaczenie aparatu. Czy będzie on używany głównie w warunkach bez hałasu w tle, do komunikowania się tylko z jedna osobą, czy też jego użytkownik jest aktywnym zawodowo człowiekiem i często uczestniczy w spotkaniach z wieloma osobami w miejscach publicznych (restauracje, lotniska itp.))
Hałaśliwe tło, wieloosobowe spotkania to sytuacje wymagające bardzo zaawansowanej technologii. Aparat odseparowuje sygnał zakłócający (tło w restauracji, na dworcu, czy ulicy) od tzw. sygnału użytecznego, który dopiero po odfiltrowaniu podlega wzmocnieniu.
Dopasowanie
Nawet najlepiej wybrany aparat nie jest gotowy do użytkowania przez pacjenta. Wykorzystując uzyskany audiogram, protetyk opiekujący się Twoim słuchem musi zaprogramować aparat słuchowy w sposób dokładnie korygujący Twoje ubytki słuchu oraz tak, by odpowiadał Twoim przyzwyczajeniom i preferencjom.
żródło:
http://audiola.pl