Wyciszenie komputera - podstawy

Krzysztof Jagielski
02.06.2015

Najczęstszą przyczyną generowania hałasu przez komputer są pracujące głośno podzespoły (np. dyski twarde, napędy optyczne) oraz elementy chłodzące np. procesor, kartę graficzną. Czym wyższa temperaturę osiągają podzespoły komputera - tym szybciej (a więc i głośniej) muszą pracować wentylatory chłodzące poszczególne elementy.

Aby wyciszenie komputera było skuteczne warto planować juz przy zakupie określone podzespoły. Jeśli już mamy komputer, również możemy wyciszyć/wygłuszyć jego prace  zmieniając określone części - jednak generuje to nam dodatkowe koszty, jakich mogliśmy uniknąć planując wcześniej zakup.

Oczywiście poniższe rady odnoszą sie do zaawansowanych konfiguracji a nie prostych komputerów do zastosowań biurowych (choć i tutaj bywa różnie)

Obudowa
Przez wielu użytkowników rola obudowy w wyciszeniu komputera jest niedoceniana. Obudowa ma istotny  wpływ na głośność pracy komputera.
Kubatura obudowy (wielkość obudowy wpływa na rozproszenie ciepła wewnątrz  dzięki czemu wentylatory  mogą pracować na niższych obrotach - czyli ciszej.)
Sposób rozmieszczenia elementów (sposób montażu podzespołów może ułatwić odprowadzenie ciepła z obudowy, np. Obudowa Chieftec seria LCX ma montowane dyski w poprzek obudowy, i podobnie jest utworzony tunel powietrzny, dzięki któremu ciepło z dysków jest wyrzucane na zewnątrz a nie wtłaczane do środka odbudowy
Sposób mocowania elementów i wykonania obudowy (niestaranne wykonanie obudowy oraz sposobu mocowania elementów obudowy może powodować drgania i wibracje)
Grubość blach (wpływa na odprowadzanie ciepła oraz stabilność konstrukcji - drgania i wibracje)

W obudowie możemy również montować wentylatory (wprowadzające powietrze z zewnątrz do obudowy i wypychające ciepłe na zewnątrz). Dobór wentylatora , który skutecznie i cicho działa jest nie lada wyzwaniem. Nie będę jednak się tutaj nad tym rozdrabniał :). Wspomnę tylko , że czasem lepiej kupić głośniejszy wentylator o lepszym przepływie powietrza i podłączyć go do panelu z regulacją obrotów. Dzięki temu zyskujemy  również dodatkowa kontrolę i możliwość dopasowania parametrów pracy wentylatorów do aktualnych potrzeb. (np. gdy gramy to temperatura wewnątrz obudowy może wzrosnąć)

Oprócz cichych wentylatorów do wyciszenia obudowy możemy również posłużyć się matami wyciszającymi. Moim zdaniem należy je stosować dopiero jak pozostałe środki zawiodą

Procesor
Aktualnie najbardziej sprawdzoną i niezbyt drogą metodą cichego chłodzenia procesora jest: radiator z technologia Heat Pipe o dużej powierzchni do montażu wentylatora. Większy wentylator (np. 12cm) w stosunku do wentylatora mniejszego (8cm) może obracać się z mniejszą prędkością aby odprowadzać tyle samo ciepła. Ponadto większe śmigła również generują mniej hałasu.
Dobrze jest gdy wentylator jest ustawiony równolegle do otworu na mocowanie wentylatora z tyłu obudowy. Ciepłe powietrze z procesora jest wówczas od razu kierowane na zewnątrz obudowy. Ten obieg możemy tez wspomóc montując dodatkowy wentylator we wspomnianym otworze.
Temperatura procesora często jest zależna od jego mocy - czym szybszy/wydajniejszy procesor tym większa temperaturę osiąga. Dlatego należy dobrać procesor odpowiedni do potrzeb np. : biuro, internet, multimedia, gry, etc.

Karta graficzna
Podobnie jak z wydajnością procesora , również w kartach graficznych wraz ze wzrostem ich wydajności rośnie temperatura pracy. Stosowane przez niektórych producentów systemy pasywnego chłodzenia na dłuższą metę nie sprawdzają się w wydajnych kartach. Dochodzi albo do przegrzewania karty, albo do znacznego podniesienia się temperatury w obudowie. Ponieważ karta sam się wówczas nie chłodzi (jest pasywna, więc nie ma wentylatora) - to ciepło z radiatora wędruje prosto na procesor (std. ATX). Wówczas wentylator na procesorze musi obracać sie szybciej bo odprowadzić nadmiar ciepła.

Najlepszym rozwiązaniem są karty graficzne w których system chłodzenia jest tak skonstruowany, ze ciepło z karty jest wyrzucane na zewnątrz obudowy. Oczywiście to samo w sobie nie jest gwarancją cichej pracy karty - producent by obniżyć koszty może zamontować troszkę głośniejszy wentylator chłodzący/odprowadzający ciepło. Należy indywidualnie porównać (skorzystać z porady doświadczonego sprzedawcy albo poszukać testów porównawczych) interesujące nas karty

Zasilacz
Na początku należy zadbać by zasilacz nie był obciążony odprowadzaniem dodatkowego ciepła generowanego przez procesor i kartę graficzną (np. pasywną). Opisuję to powyżej.
Ponadto komfort pracy zasilacza zależy od jakości podzespołów użytych do jego budowy oraz oczywiście wentylatora :). Z praktyki wiem, że komfort pracy pod każdym względem zapewniają troszkę droższe zasilacze.

Oczywiście artykuł nie wyczerpał wszystkich aspektów i możliwości wyciszenia komputera. Mam nadzieję jednak, że omówiłem najprostsze metody uniknięcia hałasu pod biurkiem :)
Każdy kto pracuje wieczorami lub nocą przy komputerze docenia to, że jego komputer pracuje cicho. Obniżenie poziomu hałasu w takim komputerze o każdy decybel jest na wagę złota :).

W większości przypadków w artykule nie podałem nazw producentów oraz modeli podzespołów. Z mojego doświadczenia wynika, że podzespoły renomowanych producentów (droższe) są gwarancją zarówno większej niezawodności podzespołu jak i również większego komfortu pracy :).

Grzegorz Wiśniewski

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie