Zmniejszanie poziomu hałasu zamiast częstych badań jest krokiem milowym w walce z ubytkami słuchu wywoływanymi przebywaniem w szkodliwych warunkach pracy.
Zatyczki uszne oraz częste badania słuchu powoli przestają należeć do rzadkości. Jest to, jak na razie, najlepsza profilaktyka i metoda walki z niedosłuchem nabytym przez oddziaływanie wzmożonego hałasu na nasze uszy.
Jednak według Duńczyków nie jest to metoda do końca skuteczna. Nieumiejętne korzystanie z wyposażenia ochronnego powoduje, że nie osiągamyzamierzonych pozytywnych rezultatów – twierdzi Erik Kateman z Centrum Ekspertyzy Chorób Słuchu w Danii.
Podkreśla, że dużo skuteczniejsze jest systematyczne dążenie do obniżenia hałasu w pracy poprzez dobór odpowiedniego wyposażenia. Obniżenie poziomu hałasu zaczyna się już na etapie projektowania danej rzeczy lub obiektu. Należy zadbać o wykorzystanie materiałów, które potrafią skutecznie tłumić zbyt głośne i niepożądane dźwięki, a później konstruować miejsca pracy w taki sposób, by maksymalnie zapewnić komfort jaki daje praca w ciszy. Hałas w pracy nie dotyczy tylko hal fabrycznych czy szkół. zbyt głośne są także miejsca, które teoretycznie nie kojarzą się z hałasem. To np. biura, w których spędzamy większość dnia. Tu także warto zadbać o spełnienie kilku warunków, które nie tylko nie narażą nas na ubytek słuchu, ale wpłyną pozytywnie na naszą psychikę i zdolność koncentracji:
* Komputery powinny być umiejscowione z dala od pracowników, na przykład pod biurkami
* Głośne urządzenia i maszyny należy montować w osobnych pomieszczeniach
* Przy zakupie nowego sprzętu poziom wydawanego dźwięku powinien być jednym z ważniejszych kryteriów
* W tłumieniu niepożądanych dźwięków może znacznie pomóc zastosowanie w wystroju pomieszczeń włokien, z ktorych wykonane są dywany czy zasłony
* Biura powinny charakteryzować się zmniejszonym ruchem personelu
* Rozmowy i dyskusje, nawet pomiędzy kilkoma osobami, powinny się odbywać w wyznaczonych salach konferencyjnych, tak by osoby niezainteresowane nie były obarczane dodatkowymi decybelami obniżającymi poziom koncentracji
Jako dodatkową metodę prewencyjną zaleca się również organizowanie szkoleń z zakresu prawidłowego użytkowania zatyczek usznych i negatywnego wpływu hałasu na organizm człowieka.
Źródło: Hear-It.org
źródło: http://www.slyszymy.pl/