Biuro Informacji Kredytowej – poznaj instytucję, od której zależy Twoja zdolność kredytowa

Krzysztof Jagielski
20.12.2015

Klasyczna sytuacja. Idziesz do banku w celu zaciągnięcia kredytu – hipotecznego, konsumenckiego czy samochodowego. Na jednej wizycie niestety się nie skończy, choć w reklamach czasami mówi się coś innego. Bank, zanim przekaże Ci swoje pieniądze, będzie musiał sprawdzić, czy można Ci zaufać. W tym celu zawsze zweryfikuje Twoją historię kredytową, aby dowiedzieć się, czy sumiennie spłacałeś raty w przeszłości. Dane na ten temat przechowuje Biuro Informacji Kredytowej.

Jak działa BIK?

BIK zostało założone w 1997 roku na wniosek Związku  Banków Polskich. Celem Biura jest zbieranie informacji o wszystkich zobowiązaniach, jakie mają Polacy względem banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Te dane służą do weryfikacji rzetelności kredytobiorców i są wykorzystywane przed podjęciem decyzji o udzieleniu kolejnego kredytu lub pożyczki.

W BIK gromadzone są dane zarówno o klientach indywidualnych, jak i o przedsiębiorcach. Nikt, kto choć raz skorzystał z produktu kredytowego w banku, nie uniknie znalezienia się w zbiorze BIK – wystarczy tylko złożyć wniosek o przyznanie karty kredytowej.

Jakie dane przechowuje Biuro Informacji Kredytowej?

Wszystkie, które są niezbędne do określenia rzetelności klienta banku czy SKOK-u. Konkretnie chodzi o:

  • Dane osobowe kredytobiorcy;
  • Szczegółowe informacje na temat wszystkich zobowiązań – z uwzględnieniem wysokości pożyczki/kredytu, waluty i okresu spłaty;
  • Szczegółowe określenie terminowości spłacania zobowiązań – podana będzie informacja o każdym, choćby drobnym poślizgu w spłacie;
  • Informacje o aktualnym zadłużeniu kredytobiorcy.

Wszystkie te informacje trafiają do bazy BIK w momencie podpisania jakiejkolwiek umowy z bankiem i są weryfikowane co miesiąc. Analitycy bankowi, którzy oceniają zdolność kredytową klienta, zawsze biorą je pod uwagę. Negatywna historia w BIK jest najczęstszą przyczyną odmowy udzielenia kredytu.

Ważne!

Co ciekawe równie niekorzystna dla klienta banku jest sytuacja, w której w ogóle nie posiada on historii w BIK. Dla banku oznacza to po prostu, że nie ma możliwości formalnego zweryfikowania rzetelności klienta – jest on dla analityka całkowicie anonimowy.

Czy BIK przechowuje dane bezterminowo?

Nie. Biuro Informacji Kredytowej przetwarza dane klienta banku do momentu, aż nie upłynie termin obowiązywania podpisanej umowy, ale tylko w sytuacji, gdy klient regularnie spłaca swoje zobowiązanie. Ważne jest to, że kredytobiorca ma prawo zwrócić się do BIK z wnioskiem o przedłużenie okresu przechowywania danych – jest to pomocne w przypadku starań o kolejny kredyt.

Inaczej wygląda to wtedy, gdy nie jesteśmy rzetelnymi klientami banku. BIK ma prawo przechowywać dane kredytobiorcy o 5 lat dłużej niż okres obowiązywania umowy, jeśli ten spóźni się z płatnością raty o co najmniej 60 dni lub upłynęło co najmniej 30 dni od wysłania bankowego monitu.

Jest jeszcze trzecia sytuacja. BIK ma pełne prawo przechowywać dane kredytobiorców aż do 12 lat, ale mogą być one wykorzystywane wyłącznie do celów statystycznych i oceny ryzyka kursowego.

Warto wiedzieć, że od 2013 roku działa portal internetowy BIK, gdzie możemy sprawdzić swoją historię kredytową, a także raz na pół roku zamówić sobie szczegółowy raport – jest to usługa darmowa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie