Czy można zaciągnąć kredyt hipoteczny na dokończenie budowy domu?

Andrzej Winnicki
11.03.2019

Budowa domu systemem gospodarczym to rozwiązanie, które w Polsce cieszy się bardzo dużą popularnością. Niejednokrotnie okazuje się tańsze, niż kupienie domu w stanie deweloperskim, a tym bardziej w pełni wykończonego z rynku wtórnego. Bywa jednak, że prywatni inwestorzy źle oszacują budżet i na pewnym etapie budowy skończą się im pieniądze. Co wtedy? Z pomocą chętnie przyjdzie bank, który udzieli kredytu hipotecznego na dokończenie budowy domu.

Kredyt korzystny dla obu stron

O kredyt hipoteczny na dokończenie budowy domu można się ubiegać w każdym banku, który ma w swojej ofercie kredyty mieszkaniowe. Oczywiście procedura może być dłuższa i bardziej skomplikowana, ponieważ bank nie zna faktycznej wartości niedokończonego budynku i działki, na której stoi. Dlatego podstawowym obowiązkiem kredytobiorcy jest zlecenie wykonania operatu szacunkowego. Będzie to podstawa do ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Z perspektywy banku nie ma większego problemu z udzieleniem takiego kredytu, o ile oczywiście klient ma zdolność kredytową. Kredyt na dokończenie budowy jest mniej ryzykowny, ponieważ bank zyska solidne zabezpieczenie w postaci działki oraz nieruchomości na konkretnym etapie budowy. Będzie to także stanowić wkład własny do kredytu, stąd klienci nie muszą nawet dysponować gotówką.

Jakie dokumenty trzeba przedłożyć?

Bank zażąda od potencjalnych kredytobiorców mnóstwa dokumentów, które przede wszystkim mają potwierdzić ich prawo własności do budowanego domu. Lista „papierków” jest długa i obejmuje m.in.:

  • Księgę wieczystą
  • Pozwolenie na budowę
  • Dziennik budowy z wpisami dokonanymi przez kierownika budowy
  • Wypis z rejestru gruntów
  • Mapkę ewidencyjną
  • Projekt budowlany
  • Harmonogram budowy

W niektórych bankach doradcy mogą również poprosić o dokumentację zdjęciową placu budowy. Do tego dochodzi także wspomniany już operat szacunkowy, na podstawie którego bank oceni, czy klient może otrzymać wnioskowaną kwotę.

Wypłata kredytu

Przed wypłaceniem pieniędzy bank oczywiście upomni się o dokonanie wpisu zabezpieczającego na księdze wieczystej nieruchomości (w tym przypadku będzie to działka). Po załatwieniu wszystkich formalności na konto klienta trafi transza kredytu lub całość przyznanej kwoty – wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowane są prace budowlane i o jaką kwotę właściwie wnioskowano.

Pamiętaj

Aby otrzymać kolejną transzą trzeba rozliczyć poprzednią – w tym celu bank może przysłać na plac budowy swojego rzeczoznawcę, który sporządzi raport z postępów.

Podsumowując: otrzymanie kredytu hipotecznego na dokończenie budowy domu nie stanowi większego problemu, choć warto zdać sobie sprawę, że cała procedura jest dość uciążliwa i czasochłonna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie