Jak porównywać karty kredytowe? Jak wybrać odpowiednią kartę kredytową?

Mateusz Nowak
20.05.2019

Wybór karty kredytowej nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Zanim podejmie się decyzję, warto dopytać o kilka istotnych kwestii.

Gdzie porównać karty kredytowe?

Żeby wybrać kartę kredytową, która będzie ci odpowiadać, dobrze jest przejrzeć jak najwięcej ofert różnych banków i zestawić je pod względem tych konkretnych parametrów, które najbardziej cię interesują. Różne karty kredytowe porównasz i wybierzesz korzystając z www.direct.money.pl, ale żeby dokonać właściwej decyzji, trzeba wiedzieć, które ich cechy powinny być dla ciebie ważne. Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę?

Określ swoje potrzeby

Żeby wybrać kartę kredytową, która jak najlepiej będzie dostosowana do twoich potrzeb, powinieneś najpierw określić, jakie to właściwie są potrzeby. To oczywista sprawa. A pierwsze pytanie, jakie sobie zadasz, powinno brzmieć: „Czy na pewno potrzebuję karty kredytowej?”.

Jeśli odpowiedź jest twierdząca, możesz przejść do dalszej analizy potrzeb. A zatem, gdzie będziesz używać karty? Czy często kupujesz coś na kredyt? Za jakie kwoty? Czy z karty będziesz korzystał regularnie czy tylko, kiedy pojawią się duże nieprzewidziane wydatki?

Czy szukasz karty o ograniczonych możliwościach, ale za to taniej lub wręcz darmowej w użytkowaniu? Czy interesują cię usługi dodatkowe i czy jesteś zdecydowany, by dodatkowo za nie zapłacić? Czy są produkty lub usługi, z których korzystasz wyjątkowo często?

Odpowiedź na tego rodzaju pytania pozwala zawęzić listę kart kredytowych, które mogłyby odpowiadać twoim potrzebom. Jeśli z karty nie będziesz dużo korzystać i wydawać sporych sum, to na przykład karta platynowa z miejsca odpada, bo zdołasz wykorzystać jedynie bardzo niewielką część oferowanych przez nią możliwości. Jeśli często płacisz za pewną usługę (np. tankowanie), warto poszukać karty, która pozwala uzyskać zwrot części pieniędzy wydawanych na ten cel.

Zwróć uwagę na koszty

Dowiedz się, jakie są stałe koszty posiadania danej karty kredytowej. Samo jej wyrobienie może być darmowe, jednak może się okazać, że będzie ona obciążona innymi opłatami, na przykład coroczną opłatą za jej posiadanie. Trzeba dopytać o te koszty. Szczególnie jeśli nie zamierzasz korzystać z karty często, istnieje ryzyko, że posiadanie jej okaże się po prostu nieopłacalne.

Czasem kosztów stałych można uniknąć. Część banków oferuje taką opcję, ale na dodatkowych warunkach – będziesz musiał odpowiednio często korzystać z karty lub wydać za jej pomocą określoną sumę.

Zapytaj o prowizję bankomatową

Jeżeli zamierzasz wykorzystywać swoją kartę kredytową do wybierania środków z bankomatów, dowiedz się, jakie koszty będą się wiązać z tą usługą. Wypytaj więc o szczegóły – czasem tylko przy korzystaniu z pewnego typu bankomatów pobierana jest opłata prowizyjna.

Dowiedz się o limitach

Zapytaj również o limit wydatków nałożony na kartę. Niski limit ma jedną niezaprzeczalną zaletę – uniemożliwia nadmierne wydatki, hamuje nasze zapędy i w efekcie pozwala więcej środków utrzymać na koncie. Ale czasem po prostu jesteśmy zmuszeni do większych wydatków. I co wtedy? W takiej sytuacji zbyt niski limit na karcie może być poważną przeszkodą. Dlatego warto zawczasu zastanowić się, jakiego rzędu wydatki będziesz obsługiwać za pomocą karty.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie