Jak rozpoznać, że doradcy kredytowemu rzeczywiście na Tobie zależy?

Krzysztof Jagielski
12.09.2018

Osoby myślące o zaciągnięciu kredytu hipotecznego zwykle starają się korzystać rad fachowców, którzy „zjedli zęby” na tej materii. Na rynku nie brakuje doradców kredytowych oferujących pomoc w uzyskaniu finansowania, często nie oczekując w zamian żadnego wynagrodzenia (zarabiają na prowizjach od banków). Gdy już spotkasz się z takim doradcą, możesz dość szybko ocenić, czy rzeczywiście dba on o Twój interes. Na co należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Czy nie namawia Cię na siłę na wybór konkretnego banku

Najgorsze, co może Cię spotkać, to trafienie na doradcę powiązanego biznesowo z jednym bankiem. Będzie on symulować swoje działania, ponieważ i tak zależy mu na tym, by „wcisnąć” Ci konkretny produkt. Zwróć więc uwagę, czy doradca nie naciska zanadto na wybór oferty konkretnego banku. Zapytaj o możliwość złożenia wniosków w kilku instytucjach.

Pozwala Ci mówić

Jeśli doradca sprawia wrażenie człowieka, który pozjadał wszystkie rozumy i w ogóle nie interesują go Twoje potrzeby, bo on i tak wie lepiej, to z takiej współpracy nic nie wyjdzie. Doradca powinien wnikliwie słuchać swoich klientów i dopasować produkt do ich realnych możliwości finansowych. Bardzo ważne jest też, by nie narażać klientów na niepotrzebne koszty, czyli chociażby złożenie wniosku o kredyt, na którego uzyskanie i tak nie ma żadnych szans.

Rzeczowe podejście do sprawy

Dobry doradca kredytowy powinien wyjaśnić Ci wszystkie zawiłości związane z procesem ubiegania się o kredyt hipoteczny. Musi przedstawić Ci konkretną listę spraw do załatwienia. Jeśli już na pierwszym spotkaniu usłyszysz, że dokumentami zajmiemy się później, to możesz podejrzewać, że ta osoba nie bardzo wie, o czym mówi. To właśnie analiza dokumentów jest podstawą do wybrania takiego produktu, na którego uzyskanie klienci będą mieć największe szanse.

Zapewnienie o gwarantowanej skuteczności

Nie ma na świecie doradcy kredytowego, który załatwi kredyt każdemu klientowi. Są różne przypadki, banki stosują coraz ostrzejsze kryteria udzielania kredytów. Żaden doradca nie może więc zapewniać swoich klientów, że na 100% zorganizuje im kredyt. Jeśli ta osoba jest zbyt pewna siebie, to istnieje uzasadnione ryzyko, że po prostu zmarnujesz z nią czas.

Pamiętaj, że niekompetentni doradcy kredytowi pracują także w bankach. Dlatego przed nawiązaniem współpracy z kimkolwiek dobrze będzie umówić się na wstępne spotkania z kilkoma osobami i wnikliwie ocenić ich kompetencje. Szczególnie dotyczy to doradców, którzy za swoją pomoc nie oczekują wynagrodzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie