Jak wysoki kredyt zaciągnąć? To nie takie oczywiste

Marek Szydełko
20.12.2017

Mogłoby się wydawać, że żaden kredytobiorca nie powinien mieć problemu z określeniem wysokości kredytu, jaki jest mu potrzebny do zaspokojenia konkretnej potrzeby. Tymczasem bankierzy sami przyznają, że sytuacje, w których klienci nie wiedzą właściwie, ile pieniędzy muszą pożyczyć, zdarzają się nagminnie. Najczęściej wynika to z braku wiedzy na temat rzeczywistej wartości danego przedmiotu. Dodatkowo wiele osób ma problem z tym, aby rzetelnie ocenić swoje możliwości finansowe. Jak nie popełnić tutaj błędu i nie zaciągnąć zbyt wysokiego lub zbyt niskiego kredytu?

Zacznij od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej

Można to zrobić w dużym przybliżeniu korzystając z dostępnych w sieci kalkulatorów. Oczywiście każdy bank liczy zdolność na podstawie własnych kryteriów, jednak na spotkanie z doradcą należy się udać już z choćby podstawową wiedzą na ten temat.

Co dzięki temu zyskasz? Nie złożysz wniosku o kredyt, którego wysokość przekracza Twoją zdolność. Wyeliminujesz więc ryzyko uzyskania odmowy, co niepotrzebnie wydłużyłoby cały proces ubiegania się o kredyt i naraziło Cię na stres oraz dodatkowe koszty.

Mierz siły na zamiary

Gdy już poznasz swoją zdolność kredytową, nie ulegaj pokusie wnioskowania o kredyt w maksymalnej dostępnej wysokości. Jest to częsty błąd popełniany przez kredytobiorców, co później może skutkować poważnymi problemami finansowymi.

Nie zakładaj, że uda Ci się utrzymać obecny poziom dochodów przez kolejnych kilkadziesiąt lat (w przypadku kredytu hipotecznego) – musisz wziąć pod uwagę scenariusz, w którym np. tracisz pracę i przez kilka miesięcy nie masz żadnych wpływów. Co wtedy? Czy będzie Cię stać na spłacanie wysokiej raty.

Nie chodzi wcale o fatalizm, ale o realizm. Lepiej jest zaciągnąć nieco niższy kredyt, niż pozwala na to zdolność, ale w ten sposób zabezpieczyć się przed wcale nie tak mało prawdopodobnymi problemami. Wypadki chodzą po ludziach, a zobowiązania wobec banku niestety zostają niezależnie od sytuacji.

Weź pod uwagę ewentualne koszty dodatkowe

Jest to bardzo ważne w przypadku kredytowania zakupu wartościowych rzeczy, jak samochód z salonu czy tym bardziej nieruchomość. Pamiętaj, że nowe auto trzeba jeszcze ubezpieczyć (koszt pakietu może wynieść nawet 10% wartości pojazdu), a mieszkanie/dom wyremontować przed wprowadzeniem. Dochodzą też koszty obsługi notarialnej. Nie dopuść zatem do sytuacji, w której zaciągniesz kredyt w kwocie, która nie pozwoli Ci od razu korzystać z tego, co sfinansował bank.

Wszystko sprowadza się więc do jednego: decyzję o zaciągnięciu kredytu trzeba bardzo dokładnie przemyśleć i rozważyć różne scenariusze. Należy to zrobić jeszcze przed wizytą w banku, aby nie popełnić bardzo kosztownego błędu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie