Karta kredytowa, kredyt odnawialny, kredyt gotówkowy - co dla kogo?

Piotr Kowalczyk
08.05.2017

Bardzo często nagły wydatek wiąże się z uszczupleniem domowego budżetu. Niejednokrotnie wymaga on również pozyskania środków ze źródeł zewnętrznych, którymi może być karta kredytowa, kredyt odnawialny czy też kredyt gotówkowy. W większości przypadków najczęściej wybierana jest ta ostatnia opcja, która nie zawsze stanowi najlepsze czy najkorzystniejsze wyjście z sytuacji. W wielu z nich lepiej sprawdzić się może karta kredytowa bądź kredyt odnawialny.

Pojawiające się niespodziewanie wydatki, utrata pracy, choroba członka rodziny czy też inny nagły wypadek może spowodować konieczność wykorzystania którejś z form zewnętrznego wsparcia finansowego - karty kredytowej, kredytu odnawialnego lub kredytu gotówkowego. Jakie są główne ich główne różnice? Który sposób może okazać się dla nas najkorzystniejszy?

Karta kredytowa

Możliwość skorzystania z niej w każdym dowolnym momencie, wraz z pojawiającą się nagłą potrzebą sprawia, że jest to rozwiązanie, po które często sięgamy. Z danych BIK wynika, że obecnie 4,8 mln Polaków posiada kartę kredytową*. Zaletą jej jest to, że płacąc kartą kredytową można skorzystać z kredytu nie płacąc od niego odsetek. Wystarczy spłacić całe zadłużenie na karcie kredytowej we wskazanym przez bank terminie. Korzystamy wtedy z tzw. okresu bezodsetkowego, który w zależności od banku wynosi nawet 60 dni. Warto też wiedzieć, że okres bezodsetkowy nie dotyczy wypłaty gotówki z bankomatu.

Aby klient mógł otrzymać kartę kredytową, bank musi zbadać jego zdolność kredytową, a następnie otworzyć właściwy rachunek wraz z ustalonym limitem. Po otrzymaniu karty można w pełni dysponować środkami znajdującymi się na niej i finansować nimi dowolny cel. Niemniej jednak klienci najczęściej wykorzystują dodatkowo pozyskane fundusze na płatności bezgotówkowe w sklepach bądź Internecie.

Karta kredytowa dostępna jest zazwyczaj dla każdego klienta posiadającego zdolność kredytową, bez konieczności posiadania innego produktu w danym banku.

Kredyt odnawialny

Kredyt odnawialny inaczej nazywany jest linią kredytową. Ta forma finansowania może być przyznawana wyłącznie klientom, którzy posiadają otwarty rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR). Zaletą kredytu odnawialnego, w porównaniu z kredytem gotówkowym jest to, że klient wykorzystuje w danym momencie środki w dowolnej wysokości i tylko od nich płaci odsetki. Raz w roku bank pobiera prowizję za odnowienie kredytu odnawialnego na kolejny rok.

Aby klient mógł otrzymać środki z tytułu kredytu odnawialnego, musi posiadać konto w danym banku. Konieczne jest złożenie stosownego wniosku w jednym z jego oddziałów lub za pomocą strony internetowej. Podobnie jak w przypadku karty kredytowej, również tutaj pozyskane środki mogą być przeznaczone na dowolny cel. To rozwiązanie umożliwia nie tylko dokonywanie transakcji bezgotówkowych, ale również gotówkowych - pieniądze mogą zostać wypłacone z konta w bankomacie.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest chętnie wybieraną metodą pozyskiwania dodatkowych środków wspomagających domowy budżet. Prawdopodobnie dzieje się tak z powodu możliwości pozyskania stosunkowo wysokiej kwoty z dogodnie rozłożonymi ratami spłaty nawet na kilka lat. Klient podpisując umowę, zna z góry koszt jaki poniesie w związku z pożyczeniem pieniędzy od banku. Otrzymuje harmonogram spłaty z wykazem wysokości i terminów spłaty rat kredytu.

Zazwyczaj banki po analizie zdolności kredytowej klienta podejmują decyzję kredytową bardzo szybko. Uzyskane środki są bezpośrednio przelewane na jego konto bądź wypłacane w kasie. Pozyskanymi w ten sposób pieniędzmi można sfinansować każdy dowolny cel.

Kredyt gotówkowy dostępnych jest dla każdego klienta, bez konieczności posiadania dodatkowych produktów bankowych. Niemniej jednak zdarza się, iż banki oferują lepsze warunki spłaty w przypadku, gdy konsument dodatkowo posiada konto osobiste w danej instytucji. Warunkiem udzielenia kredytu jest spełnienie warunków stawianych przez bank dotyczących zdolności kredytowej przyszłego kredytobiorcy.

*Newsletter kredytowy BIK z 28.04.2017r.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie