Kredyt u dewelopera. Czy to się opłaca?

Antoni Kwapisz
20.03.2017

Deweloperzy doskonale wiedzą, że większości ich klientów nie stać na zakup nieruchomości za gotówkę. Klienci najczęściej posiłkują się kredytami hipotecznymi, a uzyskanie finansowania zajmuje sporo czasu. Właśnie dlatego firmy deweloperskie regularnie oferują możliwość pośredniczenia w zdobyciu kredytu, co z jednej strony jest odpowiedzią na oczekiwania klientów, a z drugiej sposobem na szybszą sprzedaż mieszkań. Czy kredyt u dewelopera się opłaca?

Na czym to właściwie polega?

Kredyt u dewelopera to oczywiście tylko slogan, ponieważ firmy budujące mieszkania i domy nie są bankami, ale bardzo często z nimi współpracują. Deweloper staje się więc pośrednikiem między swoim klientem a bankiem, ułatwiając temu pierwszemu otrzymanie pozytywnej decyzji w możliwie krótkim czasie i zdobycie finansowania pozwalającego kupić nieruchomość.

Deweloperzy to wielkie firmy, które są w stanie wynegocjować znacznie lepsze warunki kredytowe dla swoich klientów. Banki wiedzą, że dana inwestycja cieszy się zainteresowaniem, a inwestor jest firmą godną zaufania. Są zatem skłonne przyznać dobre warunki (np. obniżyć marżę lub zrezygnować z prowizji), w zamian za co mają gwarancję napływu kredytobiorców.

Często jest też tak, że deweloper rezygnuje ze swojej prowizji od sprzedanych kredytów, byle tylko wywalczyć lepsze warunki dla swoich klientów i tym samym zachęcić ich do zakupu mieszkań. Mamy tutaj do czynienia z klasyczną zasadą win-win, czyli każdy na tym korzysta. Deweloper ma klientów, klienci mają pieniądze na zakup lokalu, bank ma kredytobiorców. Wszyscy są zadowoleni.

Czy kredyt u dewelopera opłaca się z perspektywy klienta?

To oczywiście zależy od warunków, jakie zostaną mu zaproponowane. Nie można bowiem z góry zakładać, że kredyt załatwiany za pośrednictwem dewelopera rzeczywiście będzie tańszy niż uzyskany na wolnym rynku. Trzeba to bardzo dokładnie sprawdzić.

Dobrym pomysłem jest więc zgłoszenie się do dewelopera w celu zdobycia oferty bankowej. Z nią można się później udać do niezależnego doradcy kredytowego, który porówna ją z ofertami innych banków. Jeśli ta od dewelopera będzie korzystna, warto z niej skorzystać – także z uwagi na oszczędność czasu i gwarancję rezerwacji mieszkania.

Olbrzymim atutem kredytu hipotecznego załatwianego za pośrednictwem dewelopera jest to, że klient nie musi już gromadzić dokumentacji na temat konkretnej inwestycji, której zakup ma sfinansować bank. Te informacje są już w banku, co znacznie skraca całą procedurę.

Poza tym wzięcie kredytu z pomocą dewelopera daje pewność, że wszystkie formalności dotyczące zakupu mieszkania zostaną odpowiednio dopilnowane, nie będzie niepotrzebnych opóźnień, a klient będzie mógł otrzymać klucze zgodnie z terminem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie