Scoring kredytowy oraz dlaczego (i jak?) warto wcześniej zadbać o swoją zdolność kredytową?

Piotr Kowalczyk
28.04.2017

Z danych zebranych przez Narodowy Bank Polski i Główny Urząd Statystyczny wynika, że około 40% polskich rodzin spłaca jakiś kredyt. To nie jest wcale taki wysoki wynik, przynajmniej w porównaniu do średniej dla krajów strefy euro (44%). Być może wpływ na to ma fakt, że wciąż wielu Polaków, szczególnie młodych, nie ma zdolności kredytowej i nie może korzystać z oferty banków. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej zacząć budować swoją zdolność kredytową, przy okazji poprawiając swój tak zwany scoring kredytowy.

Czym właściwie jest scoring kredytowy?

Jeśli chcesz dobrze zrozumieć, na czym polega scoring kredytowy, to wyobraź sobie taką sytuację. Przychodzi do Ciebie znajomy i prosi o pożyczenie 100 złotych. Ty musisz podjąć decyzję – albo udzielisz mu pożyczki albo nie. Weźmiesz przy tym pod uwagę różne kryteria. Jeśli znajomy pół roku wcześniej pożyczył już od Ciebie pieniądze i dotąd ich nie oddał, a w dodatku jest bezrobotny, to rozsądnie będzie mu odmówić.

Taka sama zasada – choć oczywiście wyniesiona do rangi skomplikowanych obliczeń matematycznych – obowiązuje w bankach. Scoring kredytowy to po prostu punktowa ocena wiarygodności kredytowej klienta. Każdy bank stosuje własne kryteria, choć część z nich jest wspólna, jak np. wiek, wysokość zarobków i przede wszystkim terminowa spłata zobowiązań kredytowych w przeszłości.

Podsumowując: Twój scoring kredytowy może zadecydować o tym, czy bank udzieli Ci kredytu. Warto wiedzieć, że największy wpływ na to masz właśnie Ty. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniesz pracować na wysoką punktację, a dodatkowo zadbasz o zwiększenie zdolności kredytowej, to w przyszłości będzie Ci znacznie łatwiej uzyskać duży kredyt na dobrych warunkach.

Oto 3 naprawdę proste sposoby na poprawienie swojego scoringu kredytowego:

  1. Zaciągnij pożyczkę i rzetelnie ją spłać – zostanie to odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej, co natychmiast zwiększy Twoją wiarygodność kredytową i pozwoli Ci uzyskać wyższy scoring kredytowy.
  2. Kup jakiś sprzęt na raty – raty to także forma kredytu! Dlatego czasami naprawdę dużo bardziej opłaca się wziąć np. telewizor na raty, niż kupować go za gotówkę, szczególnie jeśli są to raty 0%.
  3. Oszczędzaj – posiadanie produktów oszczędnościowych jest ważnym kryterium oceny scoringu kredytowego.

Dlaczego warto wcześnie zadbać o swoją zdolność kredytową?

Odpowiedź jest prosta: im wcześniej zaczniesz, tym szybciej zauważysz efekty. Wiele osób nawiązuje pierwszy kontakt z bankiem dopiero wtedy, gdy chcą złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Do tej pory nie brały one żadnych kredytów gotówkowych, pożyczek, nawet nie kupiły niczego na raty. W oczach banku są to klienci „podejrzani”, ponieważ nic nie wiadomo na temat ich rzetelności w spłacaniu swoich zobowiązań. Ich scoring kredytowy będzie więc bardzo niski, a jeśli do tego dojdzie słaba zdolność kredytowa, to szanse na uzyskanie kredytu drastycznie zmaleją.

Tymczasem wysoka zdolność kredytowa daje ogromny komfort podejmowania praktycznie dowolnych decyzji finansowych w przyszłości. Jeśli po kilku latach stwierdzisz, że obecne mieszkanie jest za małe, to mając dobrą zdolność bez trudu zwiększysz kwotę kredytu na budowę domu.

Jak zbudować wysoką zdolność kredytową?

Budowanie zdolności kredytowej to długotrwały proces, który jednak nie jest szczególnie skomplikowany. Wbrew pozorom dla banku liczy się nie tylko poziom Twoich zarobków, dlatego wcale nie musisz za wszelką cenę szukać lepiej płatnego zajęcia (choć i tak warto się za nim rozglądać).

Poznaj 6 sposobów na pewne zwiększenie swojej zdolności kredytowej:

  1. Zrezygnuj z karty kredytowej.
  2. Zlikwiduj debet na koncie.
  3. Spłać pożyczki.
  4. Buduj wiarygodność finansową (wysoki scoring kredytowy).
  5. Zgromadź większy wkład własny.
  6. Poszukaj współkredytobiorcy.

Pamiętaj, że wyższa zdolność kredytowa to nie tylko większa szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego, ale także otrzymanie wyraźnie lepszych warunków. Banki lubią wiarygodnych klientów, dlatego chętnie zaoferują im np. nieco niższą marżę.

Równolegle z budowaniem zdolności kredytowej dbaj o swój scoring kredytowy – zacznij jak najwcześniej! Kiedyś przekonasz się, że gra była warta świeczki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie