Z jakich powodów wnioski kredytowe są najczęściej odrzucane?

Maciej Piwowski
04.05.2018

Otrzymanie kredytu bankowego to nie lada wyzwanie, aby go dostać, trzeba spełnić szereg często rygorystycznych wymagań i wystrzegać się popełnienia jakiegokolwiek błędu. Banki mogą odrzucić wniosek kredytowy z licznych powodów. Część z nich jest dość błaha i można je od razu poprawić, inne zaś mogą okazać się barierami nie do przeskoczenia. Należy więc zdawać sobie sprawę, że bank zaakceptuje jedynie w pełni wiarygodny wniosek, czyli taki, który jest wypełniony bez absolutnie żadnego błędu. Oczywiście bank musi także uznać, że wnioskodawca będzie w stanie spłacić zadłużenie wraz z odsetkami w ustalonych terminach.

Jakie są najczęstsze powody odrzucenia wniosków kredytowych?

Lista powodów, przez które dany wniosek nie uzyska akceptacji, od banku jest długa, a zalicza się do nich błędy takie jak:

  • Błąd własny we wniosku kredytowym – może to być na przykład wpisania danych w niewłaściwym miejscu. Także każda literówka może sprawić, że wniosek zostanie odrzucony. Na szczęście w tym przypadku wystarczy poprawić błąd i złożyć wniosek kredytowy ponownie.
  • Kłamstwo, zatajenie prawdy – wniosek kredytowy należy wypełnić prawdziwymi danymi. O ile np. literówka we wniosku nie skreśli kandydata, o tyle celowe podanie błędnych informacji może całkowicie zdyskredytować wnioskodawcę. Ukrycie pewnych informacji albo kłamstwo np. poprzez oświadczenie o otrzymywaniu wyższych dochodów niż faktyczne, praktycznie w 100% przypadków zostanie wychwycone przez banki. W konsekwencji wnioskodawca zostanie uznany za niewiarygodnego, co sprawi, że będzie miał problem z otrzymaniem jakiegokolwiek kredytu czy pożyczki.
  • Błędy po stronie banku – wniosek kredytowy jest oceniany przez pracowników banku, czy też systemy informatyczne, które choć rzadko, to jednak czasem także mogą się mylić. W przypadku otrzymania odmownej decyzji kredytowej warto więc sprawdzić jej uzasadnienie, ponieważ istnieje możliwość, że to bank popełnił błąd.

Poza błędami we wnioskach kredytowych istnieje wiele innych czynników, które mogą być przyczyną odrzucenia wniosku, a zalicza się do nich:

  • Brak zdolności kredytowej – każdy bank i firma pozabankowa kalkuluje, czy wnioskodawca będzie w stanie spłacić zadłużenie z odsetkami w umówionym terminie. Należy pamiętać, że banki rygorystycznie podchodzą do możliwości kredytowych klientów np. przy wyliczaniu zdolności kredytowej, biorą pod uwagę wyłącznie ewidencjonowane dochody tak jak te, wynikające z umowy o pracę (firmy pozabankowe są mniej rygorystyczne pod tym względem).. Znaczenie ma także regularność otrzymywania dochodów, im są one stabilniejsze, tym szanse na akceptację wniosku o kredyt rosną.
  • Ewidencja w katalogu dłużników – czasem wystarczy negatywny wpis w katalogu takim jak BIK lub KRD wnioskodawcy, aby wniosek kredytowy został odrzucony.
  • Brak historii kredytowej – banki negatywnie patrzą także na wnioskodawców bez historii kredytowej, ponieważ są oni dużą niewiadomą.
  • Nadmierne obecne zadłużenie – wniosek kredytowy może zostać także odrzucony, kiedy wnioskodawca posiada w danym momencie inne zobowiązania finansowe.

Czemu często warto wybrać pożyczkę zamiast kredytu bankowego?

W przypadku zaciągania zadłużenia liczonego w setkach tysięcy (np. hipotecznego) oferta banku może okazać się jedynym źródłem finansowania zewnętrznego.

W przypadku zdecydowanej większości innych zobowiązań warto zaś skorzystać z usług instytucji pożyczkowych, takich jak szybkie chwilówki bez bik i krd online. W obecnych czasach można bowiem otrzymać pożyczkę nawet na kilka, czy też kilkanaście tysięcy złotych w kilka chwil. Wszystko da się załatwić w kilkanaście minut przez Internet z formalnościami ograniczonymi do absolutnego minimum.

 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie