Może być igielne, od śledzia, czy dzbana, ale my zajmiemy się ludzkim.
Małżowina uszna człowieka doskonale nadaje się do jego identyfikacji. Jej ślady można znaleść na szybach okiennych, czy drzwiach, zwłaszcza na miejscu kradzieży z włamaniem (87,5% przypadków).
Gruczoły na skórze człowieka, także tej pokrywającej uszy, wydzielają substancję łojowa i pot, co ułatwia pozostawianie śladów. ślady otoskopijne ujawnia się przy pomocy proszków daktyloskopijnych przywierających do wydzieliny i zabezpiecza na folii daktyloskopijnej.
Należy poszukać śladów również na drzwiach sąsiednich
Materiał porównawczy powinien uwzględniać kilka odbitek małżowiny usznej wykonanych z różną siłą nacisku. Do tego celu używa się otometru.
Identyfikacja śladów przeprowadzana jest wg. jednego z dwóch systemów - polskiego i holenderskiego. W naszym kraju identyfikacja śladu obejmuje 3 poziomy:
I - określenie ogólnego kształtu - owalnego, okrągłego, trójkątnego, romboidalnego lub wielokątnego.
II - określenie ogólnych cech identyfikacyjnych w oparciu o elementy budowy małżowiny. Małżowina podzielona została na 24 pola, w każdym z nich znajdują się charakterystyczne dla niego cechy podzielone na typy.
III - określenie szczegółowych cech identyfikacyjnych, czyli nieskatalogowanych elementów budowy, budowy skóry, bruzd, blizn etc.
Ekspertyza przebiega fazowo i obejmuje:
- ocenę przydatności śladów do identyfikacji
- identyfikację grupową
- kodowanie cech wg.katalogu
- porównanie wykonanego na folii konturu śladu dowodowego ze śladem porównawczym
- wyodrębnienie wspólnych cech identyfikacyjnych
- analizę wyników i dokumentację