rany - część 1

Antoni Kwapisz
12.05.2015

Urazy mechaniczne

Urazy tępe

Urazy zadane tępym narzędziem wywołują następujące obrażenia:

Otarcia naskórka

Polegają na odwarstwieniu powierzchniowych i głębokich warstw naskórka, który wysycha i zmienia barwę od czerwonej do brunatnej. Mogą powstawać zarówno za życia, jak i po śmierci. Powstają w wyniku działania narzędzia tępokrawędziastego na powierzchnię ciała, czyli po prostu na zdarciu warstwy naskórka przez trącą o niego powierzchnię narzędzia. Otarcie powstaje również, gdy narzędzie uderza prostopadle w skórę powodując jej uciśnięcie. Otarciu może też towarzyszyć odwzorowanie powierzchni narzędzia.
Jeśli powierzchnia ciała, z którą styka się narzędzie jest rozległa (np.klatka piersiowa, plecy) to obrażenia będą lżejsze niż w przypadku powierzchni mniejszych, czy zaokrąglonych (głowa). Podobnie będzie w przypadku powierzchni narzędzia - im mniejsze tym dotkliwsze obrażenia zadaje.

Podbiegnięcia krwawe

Podbiegnięcia krwawe, zwane też sińcami, to efekt krwotoku do jakiego dochodzi w tkankach miękkich skóry lub narządów na skutek działania narzędzia. W przypadku podbiegnięć możemy spotkać się z odwzorowaniem narzędzia. Brak podbiegnięcia krwawego wcale nie dowodzi braku urazu, gdyż w niektórych partiach ciała zewnętrzne oznaki urazu mogą nie występować, za to dochodzi do uszkodzeń wewnętrznych.
Wielkość podbiegnięcia nie świadczy o wielkości narzędzia, które je spowodowało. Tu znaczenie ma obszar ciała, budowa, wiek, płeć i stan zdrowia ofiary. Kolor podbiegnięcia zmienia się w zależności od upływającego czasu - przeważnie od ciemnoczerwonego po żółty.

Rany tłuczone

Ten rodzaj ran powstaje na skutek działania narzędzi tępych i tępokrawędzistych, upadku, uderzenia przez pojazd, które przerywają ciągłość tkanek. Mogą powstawać zarówno na zewnątrz (skóra), jak i wewnątrz ciała (kości, narządy miękkie). Zewnętrznym ranom towarzyszą najczęściej podbiegnięcia krwawe na brzegach i otarcia naskórka. Rana tłuczona może, ale nie musi, być odwzorowaniem narzędzia. Narzędzia cienkie i długie powodują najczęściej rany linijne, natomiast płaskie i szerokie są przyczyną ran o kształcie nieregularnym, poszarpanym albo w kształcie litery Y.

Najbardziej narażone na tego rodzaju urazy są "wystające" części ciała, jak łuki brwiowe, barki. W przeciwieństwie do ran ciętych, tłuczone nie są w stanie rozdzielić wszystkich warstw tkanki, dlatego w ranie pojawiają się tzw. mostki tkankowe pomiędzy jej brzegami. Należy przyjrzeć się takiemu uszkodzeniu dokładnie, bo w ranie mogą się znajdować substancje naniesione przez narzędzie, albo fragmenty samego narzędzia.
Kiedy uderzenie następuje pod kątem, wówczas mamy do czynienia z raną dartą. Tam gdzie narzędzie rozpoczęło działanie skóra jest ścięta i występują otarcia. Z drugiej strony rany dochodzi do odwarstwienia.

Kiedy uraz dotyczy organów wewnętrznych, wówczas występuje pęknięcie, oddzielenie ich od powięzi i tkanki łącznej, a co za tym idzie silny krwotok. Rana tłuczona może być raną obronną i wtedy pojawia się głównie na rękach.


otarcia naskórka
Otarcia naskórka

sińce
Sińce

rany tłuczone
Rany tłuczone

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie