uduszenia - część 2

Mateusz Nowak
12.05.2015

Uduszenia gwałtowne - część 2

Zagardlenie

Śmierć następuje przez zamknięcie naczyń krwionośnych i dróg oddechowych w obrębie szyi spowodowane naciskiem z zewnątrz.

Powieszenie

Zazwyczaj jest działaniem samobójczym. Pętla wisielcza zostaje zaciśnięta ciężarem ciała, a ciężar ten wcale nie musi być duży - 30 kg potrzeba do zamknięcia tętnic kręgowych, 15 kg do zaciśnięcia tchawicy, 5 kg do zamknięcia tętnic szyjnych, a 2 kg do zamknięcia żył szyjnych. Już sam ciężar zwisającej głowy (do 5,5 kg) wystarcza do zamknięcia tętnic szyjnych i spowodowania śmierci.

Pętla powoduje powstanie bruzdy wisielczej. Jej intensywność i ułożenie zależą od materiału jaki został użyty. Sznur pozostawi ślad bardzo wyrazisty, odcinający się od reszty skóry, z odwzorowaniem skrętów. Najpierw bruzda będzie jasna, z przekrwieniami na obwodzie, w dotyku przypominająca pergamin, później wysycha i staje się ciemnobrązowa.
Miększe materiały nie zostawiają wyraźnego wgłębieniaa, brak też podbiegnięć i otarć. Im więcej zwojów pętli, tym więcej bruzd.

W przypadku powieszenia całkowitego (z dyndającymi swobodnie nogami) skóra twarzy jest blada, język wysunięty, suchy i sczerniały. Krew gromadzi się w dolnych partiach nóg i ramion, a po pewnym czasie pojawiają się wybroczyny punktowe i plamki Tardieu.
Jeśli ciało jest zawieszone częściowo (np. w pozycji klęczącej), to skóra głowy jest przekrwiona i powstają wybroczyny krwawe.


Zadzierzgnięcie

Powoduje je również zaciskająca się pętla, ale siła na nią działająca jest inna niż ciężar ciała. Zadzierzgnięcie jest najczęściej wynikiem przestępstwa.
Skóra twarzy i szyi powyżej miejsca zacisku jest silnie przekrwiona, w obrębie twardówek mamy wylewy, a w spojówkach wybroczyny. Pętla nie tworzy bruzdy, ale pozostawia ślad biegnący w linii prostej dookoła szyi. Rzadko występują otarcia i podbiegnięcia. Podbiegnięcia pojawiają się, gdy między dwoma odcinkami pętli zostanie zaciśnięty fałd skóry. W otworach nosowych można stwierdzić obecność płynu obrzękowego.

Zdarzają się także zadzierzgnięcia samobójcze, kiedy ofiara używa na przykład krępulca do zaciśnięcia pętli. Rzadko dochodzi do zagardlenia w wyniku wypadku. Może dlatego, że na niszczarkach do papieru nalepione są odpowiednie ostrzeżenia :)

Nawet przy posuniętym rozkładzie ślady pętli są dobrze widoczne. Ofiara zadzierzgnięcia może miec w rękach włosy sprawcy albo jego tkankę pod paznokciami.

Zadławienie ręką ludzką

Powoduje je nacisk ręką (przedramieniem, stopą) na szyję, w wyniku czego dochodzi do zamknięcia naczyń krwionośnych i dopływu krwi do mózgu. Zgonu nie powoduje w tym wypadku zamknięcie dróg oddechowych.

Przy zadławieniu twarz zazwyczaj wykazuje oznaki przekrwienia i sinicy, a w spojówkach i twardówkach można odnaleźć wybroczyny. Czasami dochodzi do obrzęku płuc, a w otworach nosowych widoczny jest wówczas pienisty płyn obrzękowy.

Na skórze widoczne są otarcia, podbiegnięcia krwawe i ślady paznokci. Do urazów wewnętrznych należą wylewy do mięśni gardła oraz złamania kości gnykowej lub chrząstki tarczowatej.

Przy ataku od przodu jedną ręką pozostają ślady w postaci drobnych podbiegnięć krwawych w miejscu nacisku palców na bocznych powierzchniach szyi (w przypadku użycia dwu rąk ślady występują po obu stronach szyi).
Jeśli sprawca atakuje od tyłu, wówczas ślady umiejscowione będą na przedniej części szyi, a podbiegnięcia pochodzące od kciuków znajdą się na powierzchni tylnej.
Dość często występuje nietrzymanie zwieraczy.
Ofiarami zadławienia są głównie kobiety, jeśli mężczyźni to raczej w stanie silnego odurzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie