Cenny składnik twojej diety

Marek Szydełko
23.11.2016

Nasz jadłospis bywa dość sztywny, co z pewnością nie powinno mieć miejsca. Jeżeli wzbogacimy go o nowe składniki, zyska na tym nasz organizm. Jednym z nich jest nabiał, który po bliższym poznaniu powinniśmy docenić za szczególne właściwości, a ten z pewnością zawita częściej na nasze stoły.

Nie tylko wartości odżywcze

Konsumenci w Polsce od lat bardzo chętnie sięgali po mleko krowie i produkty z jego zawartością. Kiedy okazało się, że spory odsetek ludzi nie go nie toleruje, zwrócono się ku alternatywom, które kiedyś niedoceniane, dziś mają spore grono zwolenników. Coraz chętniej przy wiejskich zagrodach wypasane są kozy i bynajmniej nie pełnią one funkcji ozdobnej. Jeżeli zapewni się tym wdzięcznym zwierzętom odpowiednie warunki do egzystencji, te mogą odwdzięczyć się człowiekowi darem w postaci mleka. Od wieków doceniano je na obszarach wiejskich, dziś staje się coraz chętniej wybieranym artykułem przez mieszkańców miast, którzy są uświadomieni o jego pozytywnych właściwościach. Kozie mleko to zawiera cenne, znacznie łatwiej przyswajalne niż np. w krowim białka. Poza tym jest to niezwykle cenne źródło minerałów takich jak np. potas, wapń, magnez, fosfor czy żelazo. Znajdziemy w nim także witaminę D3, biotynę czy niacynę, czy tłuszcze zawierające kwasy Omega-6. Zdaniem specjalistów od żywności podawanie go dzieciom jest wysoce wskazane, bo przekłada się to na wzmocnienie kości oraz zębów. Jednakże nie samym mlekiem człowiek żyje, stąd warto zwrócić szczególną uwagę także na przetwory, które się z niego wykonuje. Zdaniem koneserów (i nie tylko) sery kozie cechują wyjątkowe walory smakowe i z pewnością warto po nie sięgnąć w czasie zakupów. Można spożywać je prosto po wyjęciu z opakowania, ale równie dobrze dodać do którejś z potraw. Mając w lodówce ser kozi przepisy nasuną się nam same do głowy. Doskonale nada się jako zamiennik w miejsce, gdzie dotychczas używaliśmy np. zwykłego twarogu.

Nowych smak ulubionych dań

Kozy nieprzypadkowo zostały jednymi z pierwszych zwierząt udomowionych przez człowieka. Historycy ustalili, że już w III wieku przed naszą erą starożytni Grecy zajmowali się produkcją serów z koziego mleka. Wspominał o tym m.in. Homer w dziele swojego życia — Iliadzie. Techniki produkcji takiego nabiału z biegiem lat doskonalone były przez Etrusków, którzy byli ludem pasterskim, czy Rzymian. W czasach nowożytnych fachem tym na szeroką skalę zaczęli zajmować się Francuzi. Nieprzypadkowo kraj ten nazywany jest przez niektórych ojczyzną serów, gdyż 1/5 wszystkich gatunków w skali globalnej pochodzi właśnie stąd. Aż sto spośród ośmiuset wytwarzana są z koziego mleka bądź też z domieszką owczego. Kiedy mamy na myśli najwyższej jakości nabiał, skojarzenia z Francją są nieprzypadkowe. Jakość tamtejszych serów kozich jest tak wysoka, że z powodzeniem to właśnie przy ich użyciu mistrzowie kuchni ekskluzywnych restauracji tworzą swoje popisowe dania. Tego smaku nie sposób podrobić. Dla potraw z serem kozim przepisów nie brakuje obecnie w internecie. Ciekawe pomysły na przekąski rodem z Francji znajdziemy np. na stronie: http://chavroux.pl. Przygotowanie ich jest proste, a walory smakowe tych dań potrafią zaspokoić gusta smakowe nawet u wymagających koneserów.

Drobne zmiany w dotychczas przygotowanych przez nas posiłkach mogą wywołać naprawdę ciekawy efekt. Dodatkowo wpłyną też pozytywnie na nasz organizm, gdyż będzie on miał zapewnioną dodatkową dawkę witamin i innych składników odżywczych. A to wszystko dzięki wzbogaceniu diety o sery kozie, które od wielu lat są produktem dostępnym w każdym supermarkecie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie