Czy dieta wegańska oznacza niedobory białka w organizmie? Wyjaśniamy!

Remigisz Szulc
01.10.2018

Wokół wegańskiego modelu odżywiania narosło mnóstwo mitów. Jednym z najpopularniejszych jest ten, jakoby w diecie osób niejedzących produktów pochodzenia roślinnego drastycznie brakowało białka. To nieprawda, ponieważ źródłem pełnowartościowego białka mogą być także produkty roślinne. Weganie powinni natomiast znać podstawowe zasady układania jadłospisu, dzięki którym nie narażą organizmu na niedobory białka.

Do czego jest nam potrzebne białko?

Białko stanowi podstawowy budulec ludzkiego organizmu. Dzięki niemu mamy mięśnie, ale także cieszymy się zjawiskiem gojenia się ran. Poza tym białko reguluje proces wydzielania hormonów oraz jest wykorzystywane przez nasz układ odpornościowy.

Gdy w organizmie wystąpią niedobory białka, zaczynają się infekcje, czujemy się znacznie osłabieni, nie mamy na nic ochoty, z czasem znacznie pogarsza się wygląd całego ciała. Efektem „ubocznym” jest również utrata wagi, stąd popularność różnych diet bazujących na ograniczaniu spożycia białka. Nie jest to jednak dobry kierunek. Można mieć szczupłą sylwetkę dostarczając organizmowi białko w odpowiednich ilościach. Trzeba tylko znać jego zdrowe źródła.

Białko w diecie wegańskiej? To jest możliwe

Choć zdaniem lekarzy i dietetyków zdecydowanie najlepszym źródłem białka dla ludzkiego organizmu są jaja kurze, to weganie, którzy przecież ich nie jedzą, także mogą z powodzeniem zadbać o prawidłową gospodarkę proteinową.

Podstawowym budulcem białka są aminokwasy. Dzielimy je na endogenne (wytwarzane przez organizm) oraz egzogenne (dostarczane wraz z pożywieniem). W świecie roślin występuje mnóstwo produktów bogatych w białko zawierające aminokwasy egzogenne. Jest tylko jeden mały problem.

Trudno znaleźć białko roślinne, które zawierałoby w sobie wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne. Tymczasem brak choćby jednego z nich powoduje, że ludzki organizm nie jest w stanie dobrze przyswoić białka. Dlatego osoby będące na diecie wegańskiej powinny zbudować jadłospis w oparciu o różne produkty roślinne, będące źródłami białek zawierających potrzebne aminokwasy – przede wszystkim lizynę i metioninę.

Roślinne źródła białka z lizyną

Jest ich mnóstwo, a są to przede wszystkim nasiona różnych roślin strączkowych. Bardzo bogatym źródłem białka roślinnego oraz lizyny jest chociażby gotowana soczewica, biała fasola, gotowane nasiona soi czy tak lubiane przez wegan tofu.

Roślinne źródła białka z metioniną

Tutaj na wyróżnienie bezapelacyjnie zasługują pestki oraz różne produkty zbożowe. Wymieńmy chociażby nasiona słonecznika, kukurydzę, pestki dyni, orzechy arachidowe czy mąkę jęczmienną.

Podstawą dla wegan, którzy nie chcą dopuścić do powstania niedoborów białka w organizmie, jest więc łączenie produktów roślinnych zawierających lizynę i metioninę (to tych aminokwasów najczęściej brakuje w białku roślinnym). Dieta powinna więc być zbilansowana oraz kreatywna. Z tym akurat świadomi weganie nie mają większych problemów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie