Drewniany blat kuchenny – zalety i wady

Remigisz Szulc
15.04.2021

Projektując nową kuchnię zawsze trzeba się dobrze zastanowić nad kwestią blatu. Jeśli priorytetem jest niska cena, to oczywiście należy postawić na blat laminowany. Gdy jednak pieniądze nie stanowią przeszkody, wówczas można już „zaszaleć” i zdecydować się na np. drewniany blat kuchenny. Jakie są jego zalety, a jakie wady? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Najważniejsze zalety drewnianych blatów kuchennych

Wypada zacząć od estetyki, która stanowi główny argument przemawiający za wyborem blatu kuchennego z drewna. Jest to materiał naturalny, co samo w sobie jest ważną zaletą – szczególnie na tle wszechobecnego plastiku i laminatów udających drewno. Jeśli marzy Ci się elegancka kuchnia wykonana z materiałów najwyższej jakości, to drewniany blat powinien być jednym z pierwszych wyborów.

Drewno charakteryzuje się również niezłą odpornością na uszkodzenia oraz działanie wysokiej temperatury. Nawet jeśli zdarzy się jakiś wypadek, to taki blat zawsze będzie można naprawić, bez konieczności zakupu nowego. Dzięki temu można napisać, że raz kupiony blat będzie Ci służyć przez wiele lat, wymagając jedynie okresowego odświeżenia.

Zaletą jest również możliwość bezproblemowego dopasowania wyglądu drewnianego blatu kuchennego do charakteru kuchni oraz upodobań estetycznych właścicieli. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni kolor lazury do drewna.

Wady, które mogą być trudne do „przeskoczenia”

Pora przyjrzeć się wadom drewnianych blatów kuchennych. Nie ma przypadku w tym, że jest to stosunkowo mało popularne rozwiązanie. Przede wszystkim drewno jest bardzo podatne na odbarwienia spowodowane np. kontaktem z wysoką temperaturą – jeśli odstawisz gorący garnek na blat, to możesz się spodziewać, że w tym miejscu powstanie odbarwienie.

Blaty wykonane z miękkiego drewna, na przykład bukowe, są także podatne na zarysowania i wgniecenia, dlatego bezwzględnie trzeba na nich używać desek do krojenia – tego problemu nie mają właściciele blatów kamiennych.

Trwałość drewnianego blatu pozostawia wiele do życzenia. Aby ją przedłużyć konieczne jest regularne zabezpieczanie powierzchni lakierem, używanie specjalnych środków do pielęgnacji drewna oraz okresowe odnowienie blatu. To z kolei oznacza dodatkowe wydatki, na co nie każdy chce lub może sobie pozwolić. Jeśli mimo to nadal marzy Ci się drewniany blat w kuchni, to postaw na model klejony, a nie z litego kawałka drewna – te pierwsze są bardziej odporne na pękanie i rozsychanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie