Głośna praca zmywarki? Poznaj możliwe przyczyny

Krzysztof Jagielski
05.12.2017

Nowoczesne zmywarki, poza wysoką skutecznością mycia naczyń, wyróżniają się także świetną kulturą pracy. Jest to bardzo ważne w czasach, gdy wiele osób ma salon połączony z aneksem kuchennym i nie chce, aby zmywarka „przekrzykiwała się” z telewizorem czy radiem. Dlatego podejrzanie głośna praca zmywarki powinna Cię zaniepokoić i bez wątpienia warto to sprawdzić. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Nieprawidłowy montaż

Czy Twoją zmywarkę montował fachowiec, czy może jest to „dzieło” własne? Jeśli to drugie, to bardzo prawdopodobną przyczyną głośnej pracy urządzenia jest popełnienie błędów montażowych. Liczba wkrętów dołączonych do zmywarki naprawdę nie jest przypadkowa. Po montażu nie powinien pozostać ani jeden nieużyty element. Być może zmywarka ma mały luz i trze o szafkę kuchenną? Może wpada w wibracje, ponieważ jest źle wypoziomowana? Warto to sprawdzić, co w praktyce oznacza przeprowadzenie ponownego montażu.

Źle układane naczynia

Twoja zmywarka została zaprojektowana z myślą o jednorazowym umyciu np. 12 kompletów naczyń. Oznacza to, że umieszczenie w niej 13 kompletów postępujesz niezgodnie z instrukcją producenta. Nie dziw się, że urządzenie pracuje bardzo głośno, skoro ciasne ułożenie naczyń utrudnia swobodny przepływ wody. Dodatkowym problemem będzie niedomywanie naczyń.

Ponadto źle ułożone naczynia, czyli np. układane w nieodpowiednich przegródkach, mogą się o siebie obijać, co samo w sobie generuje duży hałas. Poza tym naczynia będą się szybko niszczyć, a ich fragmenty mogą nawet uszkodzić urządzenie.

Stosowanie złych programów

Każda zmywarka oferuje przynajmniej kilka programów mycia. Zostały one pomyślane nieprzypadkowo i naprawdę zmieniają charakterystykę pracy urządzenia. Jeśli więc umieścisz w zmywarce stosunkowo czyste naczynia (bez przypaleń, zaschniętego jedzenia, tłustych plam) i uruchomisz program intensywny, to w efekcie urządzenie będzie pracować o wiele głośniej. Jest to spowodowane większym obciążeniem silnika, którego moc nie zostaje jednak w pełni wykorzystana. Szkoda prądu, detergentów i... uszu.

Usterka mechaniczna

Prawidłowo eksploatowana zmywarka dobrego producenta powinna pracować bezawaryjnie przez wiele lat. Z czasem jednak wszystko się zużywa. Jeśli urządzenie wcześniej pracowało bardzo cicho, a od pewnego czasu odnotowujesz zwiększony hałas, przyczyną będzie prawdopodobnie jakaś usterka mechaniczna.

Co mogło się zepsuć? Najczęściej wina leży po stronie turbiny, która wypycha wodę z pompy do spryskiwaczy. Mogło dojść do uszkodzenia jednej z łopatek lub łożyska. Nieprzyjemne efekty akustyczne będą też towarzyszyć uszkodzeniu elektrozaworu, pompy myjącej lub pompy odpływowej. Jedno jest pewne: nie obejdzie się bez wizyty fachowca.

Głośna praca zmywarki zawsze jest czymś spowodowana. Pamiętaj jednak, że w przypadku zupełnie nowego urządzenia może to być efekt naturalny, który po kilku dniach sam zniknie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie