Ile pól powinna mieć dobra płyta grzewcza?

Antoni Kwapisz
15.05.2017

Płyta grzewcza to podstawowy element wyposażenia przeciętnej kuchni. W XXI wieku coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnych płyt gazowych na rzecz ceramicznych, a jeszcze częściej indukcyjnych. Jednak bez względu na rodzaj zasilania problemem pozostaje wybór płyty grzewczej pod kątem liczby pól. Postawić na klasykę i zdecydować się na cztery pola? Może warto pomyśleć o innym rozwiązaniu? Podpowiadamy.

Liczbę pól dobieramy do liczby domowników

To podstawowy sposób doboru idealnej płyty grzewczej. W przypadku singla lub pary w zupełności wystarczająca może się okazać płyta z dwoma polami grzewczymi – świetnie sprawdzi się ona w małej kuchni, szczególnie jeśli domownicy niezbyt często gotują.

Jeśli jednak mówimy o rodzinie z dziećmi, to na pewno lepszym rozwiązaniem będzie płyta z trzema lub czterema polami grzewczymi. Ta druga jest ponadto łatwiejsza w zakupie (trójpolowe płyty rzadko pojawiają się w ofertach producentów).

W przypadku naprawdę dużej rodziny warto pomyśleć już o płycie z pięcioma lub sześcioma palnikami. Taka płyta będzie oczywiście odpowiednio droższa, ale zagwarantuje spory komfort podczas gotowania kilku potraw jednocześnie.

Ważne!

Poza liczbą pól należy również zwrócić uwagę na ich wielkość. Najczęściej spotyka się płyty z czterema polami grzewczymi – dwoma mniejszymi i dwoma większymi.

Wolna strefa indukcyjna

To jedno z najnowszych rozwiązań stosowanych w płytach indukcyjnych, które jest o tyle ciekawe, że znakomicie sprawdza się w domach osób dysponujących garnkami i naczyniami o nieregularnych kształtach, np. brytfannami czy naczyniami żaroodpornymi do lasagni. Wolna strefa indukcyjna umożliwia postawienie garnka w dowolnym miejscu w ramach wytyczonego, dużego pola. Dzięki temu mamy pewność, że potrawa będzie równomiernie podgrzewana.

Rada

Na rynku pojawiają się też coraz częściej płyty wyposażone w kwadratowe pola grzewcze – zostały one stworzone właśnie z myślą o użytkownikach naczyń o nietypowych kształtach.

Przydatne funkcje

Poza liczbą i kształtem pól grzewczych warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, w które są wyposażone współczesne płyty – przede wszystkim indukcyjne. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest chociażby funkcja Booster. Po jej wybraniu płyta przekazuje maksymalną moc na wybrane pole grzewcze, co pozwala np. błyskawicznie zagotować wodę na herbatę. W tańszych płytach występuje tylko jedno lub dwa pola z funkcją Booster.

Przydać może się również funkcja timera, czyli ustawiania pola na konkretny czas gotowania oraz funkcja zabezpieczania pola przed zmianą ustawień, co docenią rodzice ciekawskich dzieci.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie