Jak obniżyć koszt eksploatacji lodówki? Praktyczne sposoby

Nowoczesne lodówki wyższej klasy są już bardzo energooszczędne, co nie zmienia faktu, że właśnie to urządzenie generuje dość wysokie koszty eksploatacji, związane oczywiście z zużyciem prądu. Przeciętna lodówka o pojemności 270 litrów rocznie pobiera ok. 250 kWh energii o wartości 150 złotych (przy założeniu ceny 1 kWh w wysokości 0,60 zł już z opłatami). To jednak tylko teoria. Nieekonomicznie użytkowana lodówka potrafi być dwukrotnie bardziej prądożerna. Potencjał do oszczędzania jest. Jak to robić mądrze? Poznaj kilka sposobów na obniżenie kosztu eksploatacji lodówki.

Podnieś temperaturę w lodówce

Wbrew pozorom nie jest to szaleństwo. Warto sprawdzić, jaka temperatura obecnie panuje w Twojej lodówce. Jeśli są to 3-4° Celsjusza, to już wiesz skąd tak wysokie rachunki za prąd. Zalecana temperatura w chłodziarce powinna wynosić od 4 do 8° Celsjusza. Spokojnie możesz więc ją ustawić na 7° i nie obawiać się o jakość przechowywanych produktów.

Warto wiedzieć

Podniesienie temperatury w chłodziarce o 2° Celsjusza pozwala zaoszczędzić nawet 90-100 kWh energii rocznie, czyli 50-60 złotych.

Podobnie warto postąpić w przypadku chłodziarki. Dla jakości produktów naprawdę nie ma znaczenia, czy mrozisz je w temperaturze -18 czy -20° Celsjusza. Twój portfel odczuje jednak znaczną różnicę, jeśli zdecydujesz się na tę pierwszą wartość. Z danych producentów lodówek wynika, że obniżenie temperatury w chłodziarce tylko o 1 stopień zwiększa zużycie prądu o 8%.

Dbaj o porządek w lodówce

Poszukaj informacji na temat optymalnego rozmieszczenia produktów na poszczególnych półkach – to naprawdę nie jest bez znaczenia! Najniższa temperatura panuje na dolnej półce, dlatego tam warto przechowywać mięso i ryby.

Utrzymanie porządku w lodówce jest bardzo ważne, ponieważ pozwala zachować swobodny przepływ powietrza między produktami, a to pozytywnie wpływa na ich świeżość i zużycie prądu. Pamiętaj również o regularnym myciu wnętrza lodówki.

Zmień nawyki

Staraj się nie otwierać lodówki tylko po to, aby zastanowić się, co chcesz z niej wyjąć. Przez otwarte drzwi wpada do środka ciepłe powietrze, co znacznie podnosi koszt eksploatacji. Koniecznie sprawdzaj też, czy drzwi zostały dobrze zamknięte – jest to szczególnie ważne w przypadku lodówek starszej generacji bez alarmu niedomkniętych drzwi.

Nigdy nie wkładaj do chłodziarki ciepłych potraw, np. nieostygniętej zupy czy kotletów prosto z patelni. Sprytnym sposobem na obniżenie zużycia prądu przez lodówkę jest wkładanie do chłodziarki produktów z zamrażarki do rozmrożenia. Owszem, proces ten będzie trwać znacznie dłużej, ale jeśli Ci się nie spieszy, możesz korzystać z darmowego chłodu.

Jeśli natomiast w najbliższym czasie planujesz wymianę lodówki, koniecznie wybierz tę z jak najwyższą klasą energetyczną, czyli A+++. Koszt zakupu będzie nieco wyższy, ale ta różnica może się zwrócić już po 3-4 latach. Później będziesz już tylko oszczędzać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.