Kofeina

Mateusz Nowak
09.05.2015

Wszystko jest zdrowe, jeśli stosujemy to w rozsądnych ilościach.

Kofeina - (Coffeinum) jest alkaloidem purynowym znajdującym się w surowcach roślinnych. Może również być otrzymywana syntetycznie. Kofeina jest środkiem pobudzającym. Jest stosowana jako dodatek do niektórych produktów, w tym napojów energetyzujących takich jak coca-cola, czy "energy drinków". Kofeina jest substancją, która po dłuższym okresie stosowania powoduje zjawisko tachyfilaksji, czyli stopniowego osłabienia odpowiedzi biologicznej ustroju.

Działanie kofeiny jest wielokierunkowe i nadal nie do końca poznane. Kofeina jest zaliczana do środków stymulujących, ponieważ działając pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy usuwa zmęczenie, polepsza nastrój i koncentrację.

Działa analeptycznie (czyli pobudza ośrodkowy układ nerwowy blokując receptory adenozynowe). Może działać nieco tymoleptycznie. Uczula receptory dopaminy na siebie. Posiada także właściwości pobudzające ośrodki wegetatywne: oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego. Pobudza korę mózgową (zwiększa sprawność myślenia, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne). Przyspiesza procesy kataboliczne, zwiększając zapotrzebowanie na tlen. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Wykazuje słabe działanie diuretyczne, przez co może korzystnie wpływać na pracę nerek. Wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego i po zmetabolizowaniu wydala się z moczem. Stosowana w lecznictwie w postaci czystej lub w postaci rozpuszczalnych, równomolarnych mieszanin. Używana jako lek pomocniczy w silnym zatruciu alkoholem, atropiną, w zapaści w przebiegu chorób zakaźnych, niedociśnieniu, stanach wyczerpania fizycznego i umysłowego. Może być stosowana w astmie. Stosowana w ilościach 100-300mg dziennie działa pozytywnie na wiele układów funkcjonalnych ludzkiego organizmu.

Kofeina powoduje słabe uzależnienie fizjologiczne (zespół abstynencyjny przejawia się drażliwością, zmęczeniem, pogorszeniem nastroju i koncentracji uwagi, często także bólem głowy). Nierzadko występuje uzależnienie psychiczne. Przy większych dawkach może powodować rozdrażnienie, a także pogorszenie istniejących stanów lękowych (np. w zespole lęku uogólnionego).

Dawka śmiertelna kofeiny przy podaniu doustnym dla człowieka to około 150 mg na kilogram masy ciała. Najmniejsza znana dawka kofeiny, która spowodowała śmierć człowieka, to 3200 mg (dożylnie, w wyniku błędu). Znane są przypadki, gdzie po przyjęciu 2000 mg doustnie, osoby wymagały hospitalizacji.

Kofeina zwiększa wydzielanie hormonów (neuroprzekaźników):

    * dopaminy
    * noradrenaliny
    * adrenaliny
    * acetylocholiny
    * serotoniny

Źródła kofeiny:

OK 140 ml kawy zawiera 75-200 mg kofeiny.
Innymi jej źródłami mogą być: herbata (50-60mg na filiżankę),
Herbata zielona: 13,5 mg/100 ml,
Pepsi: 11,4 mg/100 ml,
napój energetyczny "Tiger": 32 mg/100ml,
Mountain Dew: 16,8 mg/100 ml
oraz yerba mate, herbata biała, czekolada, guarana, orzeszki cola. Występuje w rodzinach Rubiaceae, Theace i Sterculiaceae. Kofeina dostępna jest także w formie kapsułek i tabletek, w różnych dawkach.

(źródło: Wikipedia, licencja: [GNU FDL], autorzy.)

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie