Napoje: Jak pędzić bimber? Szybki przepis

Marek Szydełko
30.10.2015

Domowa produkcja alkoholu to nie tylko wino czy piwo. Bimber (inaczej księżycówka, moonshine lub okowita) to jeden z najpopularniejszych wyrabianych w polskich gospodarstwach domowych trunków. Jego przygotowanie jest proste, a bimber może stać się znakomitym uzupełnieniem rodzinnych imprez i nie tylko.

W ofercie sklepu ALEMBIK.EU można też znaleźć akcesoria, która znacznie ułatwią cały proces, m.in. specjalne destylatory, które sprawią, że cały proces będzie znacznie prostszy.

Co jest potrzebne? Przygotowują się do pędzenia bimbru musimy przede wszystkim zdecydować, czy i z jakich owoców będzie przygotowywany. Od tego zależą dalsze kroki. Najprościej przygotować bimber tylko wykorzystując cukier, drożdże i mąkę kukurydzianą. W ofercie sklepu ALEMBIK.EU znajdują się też wyspecjalizowane drożdże gorzelnicze, które znacznie poprawiają smak i jakość przygotowywanego trunku.

Pierwszy etap pędzenia bimbru to przygotowanie zacieru. W dużym naczyniu trzeba przygotować wodę, do której dodajemy mąki kukurydzianej.

Do ochłodzonej wody trzeba dodać drożdże i cukier. Z jednego kilograma cukru może uzyskać około pół litra spirytusu. W ten sposób można obliczyć, ile cukru, wody i alkoholu trzeba przygotować. Do przyrządzania zacieru można też użyć owoców jak śliwki czy truskawki. Zacier nie powinien być słodki.

Odpowiednio przygotowana mieszanina zacznie bardzo szybko „pracować”. Potrzeba kilku dni, aby można było przejść do kolejnego etapu. Gdy zacier już przestanie pracować, można przystąpić do gotowania.

Tu konieczne będzie naczynie takie jak szybkowar, oraz odpowiednia instalacja z rurek, które będzie można będzie przechwytywać odparowywany alkohol. Po podgrzewaniu zacieru, opary alkoholu będą skraplać się na rurkach – w ten sposób powstanie bimber. To najbardziej skomplikowany element całego procesu. Wtedy właśnie wymagana jest największa ostrożność, ze względu na ulatniający się alkohol. Można też stosować specjalne destylatory.

Powstały bimber można rozcieńczać przygotowaną wodą, tak by obniżyć nieco jego moc. I to już wszystko – w podstawowej wersji przygotowanie bimbru jest bardzo proste.

 

Artykuł sponsorowany.
 
 
 
 
 
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie