Piękna, różowa szynka? Lepiej uważaj!

Mariusz Siwko
01.03.2018

Polacy są narodem wędlinożernym. Uwielbiamy szynki, kiełbasy czy schaby, szczególnie te swojskie, pochodzące z domowych wędzarni. Nie każdy oczywiście ma do nich dostęp. Większość z nas jest skazana na produkty dostępne w marketach i sklepach mięsnych. Tam ceny mogą czasami przyprawiać o zawrót głowy. 40-50 złotych za kilogram szynki? To norma w przypadku wartościowego produktu. O wiele tańsze szynki łączy jedna cecha: wszystkie mają piękny, różowy kolor. Niestety, nie jest to dobra informacja.

Skąd się bierze różowy kolor szynki?

Nie jest to efekt naturalny, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Dobra wędlina nigdy nie będzie intensywnie różowa – powinna być szarawa. Kolor różowy jest efektem stosowania przez producentów popularnego konserwantu: E250. Jest to azotyn potasu, czyli substancja o silnym działaniu konserwującym, nagminnie dodawana do procesu peklowania tanich wędlin.

Azotyn potasu nie tylko gwarantuje, że mięso będzie przez długi czas zdatne do spożycia. Znacznie ważniejsze z punktu widzenia interesu producentów jest to, że E250 nadaje wędlinie różowy kolor. Dzięki temu szynka, przynajmniej na pierwszy rzut oka, wydaje się być świeża, smaczna i naturalna. Nic bardziej mylnego.

Rada

Przed zakupem wędliny zawsze zapytaj sprzedawcę o to, czy zawiera ona E250. W przypadku wędlin pakowanych taka informacja musi zostać podana z tyłu opakowania.

Wpływ azotynu potasu na zdrowie

Azotyn potasu nie jest substancją, która powinna być dostarczana ludzkiemu organizmowi. Dzienne spożycie konserwantu nie może przekraczać 0,06 mg/kg masy ciała człowieka. Polskie przepisy ograniczają także zawartość E250 w mięsie i produktach mięsnych do 0,02%. W nadmiarze ten związek jest po prostu trucizną.

Dowiedziono między innymi, że E250 w połączeniu z kwasami żołądkowymi powoduje tworzenie się nitrozoamin, czyli organicznych związków chemicznych o działaniu rakotwórczym. Znaczne przekroczenie dziennej dawki azotynu potasu może także doprowadzić do zapalenia nerek, dolegliwości żołądkowych i zawrotów głowy.

Nie kieruj się kolorem!

Idealnie różowa szynka na 100% zawiera E250 i takich produktów należy unikać. Jeśli nie stać Cię na kupowanie lepszej, bo naturalnej wędliny, zacznij ją robić we własnym zakresie. Wystarczy kupić szynkowar – nie jest to tanie urządzenie, ale w domu wędlinożerców koszt zakupu dość szybko się zwróci. Nie wspominając już o korzyściach dla zdrowia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie