Prawdziwy czy sztuczny? Jak rozpoznać naturalny miód?

Nawet dziecko wie, że miód jest bardzo zdrowy. Ale wyłącznie ten prawdziwy! Niestety, na rynku bardzo łatwo jest trafić na podróbki, szczególnie kierując się wyłącznie niską ceną. Taki sztuczny miód może bardziej zaszkodzić niż pomóc, dlatego należy się go koniecznie wystrzegać. Nie wiesz, jak sprawdzić, czy miód jest naturalny? Poznaj bardzo proste sposoby!

Kupuj z pewnego źródła

Jeśli tylko masz taką możliwość, staraj się kupować miód bezpośrednio u pszczelarzy. Zorientuj się, gdzie w Twojej okolicy znajdują się pasieki. Odwiedzaj lokalne targowiska, festyny, wybierz się na dożynki. Wielu pszczelarzy ogłasza się także w Internecie.

Jeżeli nie masz na to czasu i jedynym rozwiązaniem jest kupowanie miodu w sklepach, to koniecznie zwracaj uwagę na to, co jest napisane na etykiecie. Przede wszystkim sprawdź datę rozlania miodu. Staraj się unikać produktów starszych niż 4 miesiące.

Jak sprawdzić, czy kupiony miód jest prawdziwy?

Wykonaj prosty test. Nabierz łyżeczkę miodu, a następnie wlej go z powrotem do słoika. Jeśli utworzy się stożek, to możesz mieć pewność, że masz do czynienia z produktem naturalnym. Powstanie wgłębienia świadczy natomiast o tym, że w miodzie została zastosowana sztuczna domieszka, najpewniej z Chin.

Rada

Jeśli masz do wyboru miód lejący i skrystalizowany, to zawsze postaw na ten drugi, ponieważ jest o wiele zdrowszy.

Polski najlepszy

Polski miód słynie na całym świecie z doskonałej jakości. Nasz kraj jest jednym z największych producentów tego przysmaku, a mimo to na rodzimym rynku można trafić na produkty np. z Iranu, Bułgarii i przede wszystkim z Chin. Szczególnie trzeba uważać na ten ostatni. Jest najtańszy, ale też najgorszy.

Wystrzegaj się także miodów egzotycznych, które od pewnego czasu zyskują na popularności. Mowa o miodach eukaliptusowych i pomarańczowych. Ich właściwości są o wiele mniej korzystne niż rodzimych miodów lipowych, rzepakowych czy akacjowych. Wystarczy wspomnieć, że nasze miody mają aż o 40% silniejsze działanie bakteriobójcze.

Warto wiedzieć

Miody zagraniczne zawierają więcej wody, dzięki czemu są tańsze, ale jednocześnie jest w nich mniej „miodu w miodzie”.

Miód najlepiej kupować na bieżąco, w małych słoiczkach. Z czasem traci on bowiem swoje właściwości. Pamiętaj również, aby nigdy nie dodawać miodu do gorącej herbaty – wysoka temperatura niweczy cały zdrowotny wpływ tego przysmaku na ludzki organizm.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

  • Gość

    CO ZAWIERA MIÓD? Węglowodany, kwasy organiczne, olejki eteryczne pochodzące z nektaru, związki polifenolowe, białka, witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy – w miodzie wyodrębniono około 300 substancji korzystnie działających na organizm człowieka. Płynnym złotem miód został nazwany nie tylko ze względu na kolor, ale głównie z uwagi na właściwości prewencyjne i lecznicze. Jednym z kryteriów rozpoznawania dobrego miodu jest WNI [Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny]. Oznacza on, że produkcja miodu była nadzorowana przez powiatowego lekarza weterynarii. W każdym razie sprawdzać można na różne sposoby – chociażby wlewając trochę miodu do szklanki z wodą. Prawdziwy miód spłynie na dno, utworzy tam swoistą zbitą spiralkę i będzie się długo rozpuszczał, ten wymieszany z cukrem bardzo szybko rozmiesza się z wodą.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.