Przykry zapach w lodówce – jak się go pozbyć?

Remigisz Szulc
22.09.2017

Jeśli tuż po otwarciu lodówki Twoje nozdrza atakuje bardzo nieprzyjemny zapach, to już wiesz, że czas najwyższy na gruntowne mycie i sprzątanie. Na tym jednak nie koniec. Przykry zapach w lodówce nie bierze się znikąd i bardzo często świadczy o tym, że nieprawidłowo przechowujesz żywność w chłodziarce. W tym artykule znajdziesz garść praktycznych porad.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?

Zacznij od wyjęcia z lodówki wszystkich produktów. Cała operacja czyszczenia zajmie Ci około 2 godziny, dlatego nie martw się, że jedzenie się zepsuje. Na tym etapie możesz już wyodrębnić produkty, których termin przydatności do spożycia został znacznie przekroczony. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz zepsute jedzenie, które jest źródłem nieprzyjemnego zapachu.

Pamiętaj!

Jeśli na którymkolwiek produkcie znajduje się pleśń, od razu go wyrzuć. Nie praktykuj sposobu wykrajania zepsutej części, bo jest to proszenie się o kłopoty żołądkowe.

Po uprzątnięciu lodówki i pozbyciu się zepsutego jedzenia możesz przystąpić do gruntownego mycia. Najlepiej użyj do tego ciepłej wody z dodatkiem octu lub soku z cytryny. Pamiętaj, aby wcześniej odłączyć lodówkę od prądu. Nie zalecamy stosowania żadnych środków chemicznych, ponieważ ich zapach może przenikać do żywności.

Mycie musi być bardzo dokładne. Zwróć uwagę na wszelkie zakamarki, szczególnie okolice oświetlenia, gdzie rzadko się zagląda. Wszystkie szklane półki i szuflady umyj w wannie lub pod prysznice. Podobnie zrób z uszczelkami, które można zdjąć.

Gdy lodówka już wyschnie, ponownie umieść w niej produkty spożywcze, kierując się jednak prostymi zasadami.

Jak układać jedzenie w lodówce?

Aby zminimalizować ryzyko zbyt szybkiego psucia się jedzenia musisz wiedzieć, że np. jajka i surowe mięso należy odseparować od reszty produktów. Trzymaj je na osobnych półkach lub w wysuwanych szufladach.

Pamiętaj, że w lodówce najzimniej jest na dolnej półce i tam należy przechowywać właśnie m.in. surowe mięso oraz inne produkty, które mogą się szybko zepsuć. Wysuwane szuflady to dobre miejsce na przechowywanie warzyw i owoców, z kolei górna półka powinna być zarezerwowana dla jogurtów, słodkich przekąsek i np. twarożków czy żółtego sera.

Rada

Żywność nigdy nie powinna dotykać tylnej ścianki lodówki. Nie upychaj produktów!

Środki zaradcze

Aby w przyszłości uniknąć przykrych zapachów w lodówce może wypróbować kilka prostych sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest włożenie do chłodziarki pojemnika z kocim żwirkiem – ma on właściwości chłonące brzydką woń.

Inne ciekawe sposoby to:

  • Włożenie do lodówki przekrojonego jabłka lub połówki cytryny,
  • Przykre zapachy bardzo dobrze pochłania mielona kawa, którą można rozsypać na półmisku i włożyć do chłodziarki. Podobne właściwości ma np. soda oczyszczona i proszek do pieczenia,
  • Aby pozbyć się przykrego zapachu po umyciu lodówki, przed ponownym ułożeniem produktów ustaw w środku kieliszek z octem. Wystarczy kilka godzin.

Najważniejsze jest jednak dbanie o porządek w lodówce i czystość oraz niekupowanie szybko psujących się produktów na zapas.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie