Yerba Mate - właściwości, rodzaje, przepisy i akcesoria

Piotr Kowalczyk
06.09.2015

Ostatnimi laty na rynku pojawił się produkt, który święci triumfy, a w niektórych kręgach wypiera niezwykle popularną kawę czy herbatę. Mowa o yerba mate - odpowiednio spreparowanych listkach ostrokrzewu paragwajskiego. Zawarta w niej kofeina dodaje energii podobnie jak kawa, a dobroczynne przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia jak w przypadku zielonej herbaty.

Zdrowotne właściwości yerba mate

Przez środowiska naukowe yerba mate coraz częściej zaliczana jest do grupy suplementów diety. Wykazano jej nieoceniony wpływ w walce z nadwagą. Kofeina oraz saponiny zawarte w mate zwiększają metabolizm cholesterolu i niwelują wchłanianie tłuszczów. Zmniejsza tym samym nie tylko wagę, ale także ryzyko wystąpienia miażdżycy i zawałów serca.

 
 

Polifenole, czyli substancje antyoksydacyjne, zawarte w yerba mate, zmniejszają występowanie wolnych rodników w organizmie, a tym samym spowalniają procesy starzenia. Liczne minerały, takie jak magnez, potas, mangan, regulują poziom elektrolitów w organizmie i wpływają korzystnie na metabolizm komórkowy, z kolei witaminy A, B1, B2, C, E, korzystnie wpływają na pracę narządów wewnętrznych, układ nerwowy i odporność organizmu. Kofeina i teobromina działają pobudzająco i dostarczają energii, jednak w przeciwieństwie do kawy yerba nie zwiększa ciśnienia tętniczego.

Rodzaje yerba mate

W zakresie struktury suszu wyróżnia się dwa typy mate: elaborada con palo oraz elaborada sin palo / despalada. Pierwszy z nich zawiera listki (min. 65%) i patyczki (maks. 35%), natomiast drugi zawiera więcej listków (min. 90%) i mniej patyczków (maks. 10%). Elaborada sin palo jest bardziej wyrazista, a esencja mocniejsza.

Ze względu na moc i jakość suszu mate dzieli się na kilka rodzajów. Na rynku dostępne są susze klasyczne, łagodne (suave) oraz mocne. Innym wyróżnianym rodzajem jest mate specjalnie selekcjonowane - do obróbki trafiają wyłącznie najlepsze i najbardziej aromatyczne listki, które poddawane są wydłużonemu okresowi leżakowania. Na uwagę zasługuje również yerba mate organiczna (ekologiczna). Przy uprawie ostrokrzewu paragwajskiego, z którego powstaje ten rodzaj mate, nie stosuje się pestycydów i nawozów sztucznych.

Bogata oferta producentów yerba mate zawiera także mate smakowe i aromatyzowane. Do suszu dodawane są aromaty owocowe lub kawałki owoców (yerba owocowa) oraz popularne zioła (yerba ziołowa). Grupa ta cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród amatorów zielonego naparu.

Przepisy z yerba mate

Yerba mate to nie tylko napój. Prozdrowotne właściwości mate zostały docenione także w innym obszarze szeroko pojętej sztuki kulinarnej. Na popularności zyskują przepisy z yerba mate. Serwis kalkuluj.pl oferuje zestaw popularnych przepisów kulinarnych, które każdy amator yerby może przygotować w swoim domu. Ciasto, lody, czy nalewki na bazie yerba mate to tylko niektóre z inspiracji, które znajdą Państwo na łamach portalu. Istnieje także możliwość bezpośredniego zakupu produktów niezbędnych do sporządzenia wybranej receptury.

Akcesoria do yerba mate

Do łatwego i prawidłowego przygotowania naparu z yerba mate niezbędne okażą się akcesoria do yerba mate. W skład zestawu podstawowego wchodzi naczynie do yerba mate - matero oraz charakterystyczna rurka z sitkiem do picia naparu - bombilla. Z upływem czasu zaleca się powiększenie zestawu o czyściki do bombilli oraz termos na ciepłą wodę, którą wielokrotnie zalewamy tę samą porcję suszu (nawet do 7 razy). Jeżeli na wyposażeniu kuchni lub biura nie posiadamy czajnika elektrycznego z termometrem, wskazany jest zakup odrębnego termometru do pomiaru temperatury wody. Trzeba bowiem pamiętać, żeby nie przekraczała ona 80°C - wyższa od wskazanej może pozbawić napar cennych substancji zdrowotnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie