Jesz dużo słodyczy? Narażasz się na przykre konsekwencje!

Andrzej Winnicki
25.03.2019

Wszyscy wiemy, że słodycze są niezdrowe, sprzyjają tyciu i zwiększają ryzyko próchnicy. Trudno nam jednak całkowicie z nich zrezygnować, bo jedząc je odczuwamy przyjemność. Pewne jest natomiast, że nawet urodzony łasuch powinien drastycznie ograniczyć spożywanie słodyczy. Jeśli codziennie przekąszasz kilka kostek czekolady, może to mieć bardzo zły wpływ na Twój organizm. Oto potencjalne konsekwencje diety obfitującej w cukry proste.

Spadek koncentracji

Zjedzenie czegoś słodkiego powoduje natychmiastowy wzrost poziomu glukozy we krwi. To z kolei wywołuje senność i osłabia koncentrację. Co gorsza, już po kilku chwilach następuje spadek glukozy, co prowadzi do podenerwowania. Liczne badania udowodniły, że osoby jedzące dużo słodyczy osiągają gorsze wyniki w pracy czy w szkole.

Pogorszenie nastroju

Powszechnie uważa się, że jedzenie np. czekolady poprawia samopoczucie. To prawda, ale efekt jest niestety krótkotrwały. Wieloletnie dieta obfitująca w cukry proste zmniejsza aktywność genów odpowiadających za dobry nastrój. Stąd naukowcy coraz częściej wysuwają tezę, że nadmierne spożycie słodyczy jest jednym z czynników ryzyka zachorowania na depresję!

Pogorszenie stanu skóry

Chcesz zahamować procesy starzeniowe? Ogranicz spożycie słodyczy! Duże wahania poziomu cukru we krwi prowadzą do zjawiska nazywanego glikacją. Polega ono na tym, że cząsteczki cukru łączą się z białkami skóry, w efekcie czego pogarsza się jej wygląd. Zamiast więc wydawać mnóstwo pieniędzy na kosmetyki odmładzające, zacznij od usunięcia słodyczy ze swojej spiżarni. Zastąp je zdrowymi przekąskami, np. marchewką.

Spadek libido

Jeśli w ciągu dnia podjadasz słodycze, to wieczorem na pewno odczuwasz większe zmęczenie. Twój organizm jest po prostu wyczerpany i nic dziwnego, że ostatnia rzecz, o jakiej myślisz, to igraszki w łóżku. To z kolei może się negatywnie odbić na Twoim związku. Ponadto wysokie stężenie glukozy prowadzi do stopniowego uszkadzania naczyń krwionośnych, co także wpływa na spadek libido. U mężczyzn zbyt duże spożycie cukrów prostych prowadzi do obniżenia poziomu testosteronu.

Wniosek jest chyba oczywisty. Nie trzeba całkowicie rezygnować ze słodyczy, ale na pewno nie można na nich opierać swojej codziennej diety. Słodycze powinny być okazjonalnym dodatkiem, a nie stałym składnikiem jadłospisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie