Anatomia fantastyki

Piotr Kowalczyk
06.09.2015

Po siedmiu latach milczenia „Anatomii Fantastyki” nadszedł czas, aby ostatecznie zamknąć wydawanie kwartalnika krytyczno-literackiego. Ani finansowo, ani nawet organizacyjnie nie stać w tej chwili GKF na taki projekt. Natomiast z samej idei publikowania krytycznych rozpraw poświęconych szeroko rozumianej fantastyce nie zrezygnowaliśmy.

Stąd powrót AF w nowej formule – serii wydawniczej. Pozwoli nam to uniknąć wydawniczej schizofrenii, kiedy jako czasopismo publikowaliśmy de facto książki, a przy okazji – nie będziemy się już musieli wstydzić za opóźnienia.

Najnowsza „Anatomia” podejmuje temat ostatniego numeru czasopisma – literatury fantasy. Tym razem jednak nie będzie to refleksja krytycznoliteracka, ale religioznawcza.

Być może niektóre sądy wyrażone w tej rozprawie mogą okazać się dla Czytelników kontrowersyjne, niemniej opinie badacza z innego niż zazwyczaj kręgu Autorów AF wydały nam się godne zaprezentowania szerszemu gronu odbiorców.

Książka ta powstała jako dysertacja doktorska, realizowana na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Badania i prace nad tekstem sfinansowano z środków Ministerstwa Nauki i Informatyzacji jako projekt badawczy – grant promotorski na lata 2005–2008 „Idee religijne w wybranej literaturze fantasy lat 1930–1975. Studium fenomenologiczne”, pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sakowicza.

Redaktor naczelny AF Grzegorz Szczepaniak

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie