Czy warto kupić drukowany przewodnik? Argumenty na TAK

Antoni Kwapisz
25.01.2021

Mogłoby się wydawać, że drukowane przewodniki turystyczne nie mają dziś już racji bytu. Wszyscy mamy dostęp do Internetu, również w telefonie, dzięki czemu w ciągu kilku chwil możemy dowiedzieć się czegoś o odwiedzanej miejscowości, danej atrakcji turystycznej, znaleźć adresy sprawdzonych hoteli i restauracji. Mimo to drukowane przewodniki nadal dobrze się sprzedają i nie ma w tym przypadku. Dowiedz się, dlaczego wciąż warto kupić taki przewodnik i zabrać go ze sobą w podróż.

Usystematyzowana wiedza

Drukowane przewodniki, zwłaszcza od renomowanych wydawnictw, jak National Geographic czy Bezdroża, pozwalają bardzo dobrze poznać dany kraj czy region bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu na wertowanie Internetu. Tutaj całą przydatną wiedzę mamy podaną – pisząc kolokwialnie – na tacy.

Przewodniki są pisane w taki sposób, aby można było łatwo znaleźć w nich wszystkie przydatne informacje, od cen w restauracjach, po główne atrakcje turystyczne, aż po ostrzeżenia przed kieszonkowcami czy przeliczniki walut. Korzystanie z takiego przewodnika jest bardzo wygodne, nawet w porównaniu z surfowaniem po sieci z poziomu telefonu.

Uniezależnienie się od dostępu do Internetu

Przywykliśmy już do tego, że mamy dostęp do Internetu zawsze i wszędzie. Pamiętajmy jednak, że w podróży to wcale nie musi być tak oczywiste. Wciąż są kraje, w których Internet nie jest powszechnie dostępny. Trzeba się również liczyć z tym, że w niektórych regionach mogą być problemy z zasięgiem. Mając pod ręką drukowany przewodnik jesteśmy w stanie znaleźć potrzebne informacje niezależnie od tego, czy jesteśmy online, czy mamy naładowaną baterię w telefonie etc.

Sprawdzone informacje

Ogromną zaletą drukowanych przewodników jest to, że przed wypuszczeniem na rynek są one poddawane szczegółowej redakcji – nie tylko językowej, ale też merytorycznej. Oznacza to, że wszystkie informacje są powtórnie weryfikowane, aby zyskać pewność, że nie wprowadzają one czytelników w błąd. W dodatku popularne przewodniki są regularnie aktualizowane, dzięki czemu możemy śmiało polegać na zawartych w nich informacjach i sugerować się nimi np. podczas wybierania hotelu czy układania budżetu wyjazdowego.

Mniejsze ryzyko podczas zwiedzania

Prozaiczną, ale też istotną zaletą drukowanych przewodników jest fakt, iż nie przyciągają one uwagi złodziejaszków czy pospolitych bandytów, od których niestety roi się w wielu miejscowościach turystycznych. Dzięki przewodnikowi nie musimy afiszować się z posiadaniem nowego modelu telefonu, a więc minimalizujemy ryzyko padnięcia ofiarą przestępstwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.