Fantastyka książki: 3001: Odyseja kosmiczna - finał

Mariusz Siwko
06.09.2015

3001: Odyseja kosmiczna - finał


3001: Odyseja kosmiczna - finał (ang. 3001: The Final Odyssey) angielskiego pisarza s.f. Arthura C. Clarke'a jest ostatnim tomem serii Odyseja kosmiczna.

Fabuła

Akcja toczy się, jak sugeruje tytuł, w roku 3001. Głównym bohaterem jest tutaj Frank Poole, astronauta zabity przez HALA 9000 podczas kosmicznego spaceru w Odysei 2001. Zostaje on odnaleziony w Pasie Kuipera przez załogę kosmicznego holownika "Goliath" i dzięki technologi przełomu III i IV tysiąclecia przywrócony do życia. Następnie poznaje świat roku 3001 świat w którym możliwe jest bezpośrednie połączenie ludzkiego mózgu i komputera, ludzkość nauczyła się sterować bezwładnością ciał i wykorzystywać tę wiedzę do błyskawicznych podróży, a nad Ziemią górują trzy kosmiczne windy, w jednej z nich zamieszka Poole.

Postanawia on rozwiązać zagadkę monolitów (do których doszedł odkryty w 26 stuleciu monolit "zerowy", ATM 0, który w filmie umożliwił praludziom rozwój). W tym celu udaje się na księżyc dawnej planety Jowisz, a obecnie małej gwiazdy Lucyfera, Ganimedesa. Stamtąd wyrusza na Europę gdzie kontaktuje się z Halmanem, istotą złożoną z dawnych towarzyszy ze statku Discovery Davida Bowmana i HALA 9000. Dowiaduje się od nich, że monolit jest tak naprawdę jednym wielkim komputerem zaprogramowanym przez wysoko rozwiniętą cywilizację w celu pełnienia pieczy nad rozwojem pośledniejszych cywilizacji. W międzyczasie okazuje się że monolit dostaje polecenie zniszczenia cywilizacji ludzkiej, jako zbyt agresywnej i niebezpiecznej, jaką okazała się tysiąc lat wcześniej w Odysejach 2001 i 2010. Aby temu zapobiec Poole przy pomocy Halmana próbuje zainfekować monolit na Europie komputerowym wirusem.

Próba okazuje się udana, gdy monolity zaczynają się mnożyć by zasłonić ludzkości światło Słońca i w ten sposób skazać ją na zagładę, wszystkie w jednym momencie znikają. Osobowość Halmana zostaje zachowana na specjalnej petabajtowej kostce, niestety kostka zostaje również zainfekowana i trafia do "Lochu", specjalnego magazynu na Księżycu w którym są przechowywane najbardziej niebezpieczne wytwory ludzkości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.