Fantastyka książki: Kroniki Pernu (Jeźdźcy Smoków z Pern)

Piotr Kowalczyk
06.09.2015

Jeźdźcy smoków z Pern (ang. Dragonriders of Pern) - seria powieści, napisana przez Anne McCaffrey, później rozwijana również przez jej syna - Todda McCaffrey'a. Cykl opowiada o ludziach, którzy wraz ze swymi nieodłącznymi towarzyszami - smokami walczą ze śmiercionośnymi Nićmi spadającymi na Pern z Czerwonej Gwiazdy. Oprócz zmagań z Nićmi opisane są wyklucia smoków, odkrywanie Południowego Kontynentu, a także odkrywanie na nowo utraconej wiedzy o Starożytnych ludziach, którzy przylecieli na planetę z Ziemi.

Powieści i zbiory opowiadań

Seria składa się z następujących pozycji:

    * Jeźdźcy smoków (Dragonflight, 1968)
    * W pogoni za smokiem (Dragonquest, 1970)
    * Śpiew smoków (Dragonsong, 1976)
    * Smoczy śpiewak (Dragonsinger, 1977)
    * Biały smok (The White Dragon, 1978)
    * Smocze werble (Dragondrums, 1979)
    * Moreta, pani smoków z Pern (Moreta: Dragonlady of Pern, 1983)
    * Opowieści Nerilki (Nerilka's Story, 1986)
    * Narodziny smoków (Dragonsdawn, 1988)
    * Renegaci z Pern (The Renegades of Pern, 1989)
    * Wszystkie weyry Pernu (All the Weyrs of Pern, 1991)
    * The Chronicles of Pern: First Fall (1993) (zbiór opowiadań)
    * Delfiny z Pern (The Dolphins of Pern, 1994)
    * Smocze oko (Dragonseye), 1997)
    * Mistrz Harfiarzy z Pern (The Masterharper of Pern, 1998)
    * Niebiosa Pern (The Skies of Pern, 2001)
    * A Gift of Dragons (2002) (zbiór opowiadań)
    * Smocza rodzina (Dragon's Kin, 2003) (razem z Toddem McCaffrey'em)
    * Dragonsblood (2005) (aut. Todd McCaffrey)
    * Dragon's Fire (2006) (razem z Toddem McCaffrey'em)
    * Dragon Harper (2007) (razem z Toddem McCaffrey'em)
    * Dragonheart (2008) (aut. Todd McCaffrey)
    * After the Fall (2009)

Streszczenie

Jeźdźcy smoków

Książka zaczyna się trzy lata przed Dziewiątym Przejściem. Poznajemy bohaterkę Lessę, jedyną ocalałą z dumnego Rodu Ruathy. Zostaje ona zabrana przez F’lara podczas Poszukiwania jako kandydatka dla nowej smoczej królowej. Lessa naznacza Ramoth i zostaje Władczynią Weyru Benden. Trzy lata później zaczynają spadać Nici. Lessa wraz F’larem- Władcą Weyru mobilizuje jeźdźców do walki. Jednak jeden Weyr nie daje rady chronić planety, której kiedyś broniło sześć Weyrów. Lessa ucząc się latania pomiędzy miejscami odkrywa, że smoki mogą się również przenosić między czasem i cofa się o czterysta Obrotów, by sprowadzić pozostałe pięć Weyrów.

W pogoni za smokiem

Akcja dzieje się siedem Obrotów później niż wydarzenia Jeźdźców Smoków. Walka staje się trudniejsza, gdyż Nici nie opadają zgodnie z wykresami (nie da się przewidzieć opadów). Dodatkowo sytuację utrudniają konflikty między jeźdźcami z przeszłości a współczesnymi. W wyniku tych kłótni F’lar wygania tych jeźdźców z przeszłości, którzy nie godzą się z przywództwem Bendenu. Tymczasem Wirenth smoczyca Brekke odbywa lot godowy; Kylara nie zabiera królowej dostatecznie daleko i jej smoczyca Prideth również leci. Dwie królowe zaczynają walkę i śmiertelnie ranione znikają pomiędzy. Klyra oszalała bez smoczycy, a Brekke chciała umrzeć. Jednak F’nor, ukochany Brekke, nie pozwolił na to razem z Canthem, innymi smokami i jaszczurkami ognistymi. Później w wyniku narzekań Lordów F’nor z Canthem- swoim smokiem- lecą na Czerwoną Gwiazdę, która okazuje się być planetą bez tlenu, pełną Nici i gorąca. W wyniku wezwania Brekke, udaje im się zawrócić z powrotem do Weyru.

Biały smok

Akcja dzieje się kilka Obrotów później. Książka opowiada o przygodach Lorda Jaxoma i jego białego smoka Rutha. Jaxom lata pomiędzy na Południowy kontynent. Razem z przyjaciółmi pomaga zbudować dom dla Robintona - Mistrza Harfiarzy. W międzyczasie odrywa dziwne kopce, które okazują się domami Starożytnych i długie, metalowe pojazdy (prawdopodobnie samoloty) którymi, jak sądzą przylecieli Starożytni na Pern. Na koniec zostaje zatwierdzony na Lorda Warowni Ruatha, a jego panią zostaje Sharra.

Śpiew smoków

Książka dzieje się w czasie W pogoni za smokiem. Główną bohaterką jest Menolly, córka Yanisa, Pana Morskiej Warowni. Dziewczyna jest bardzo utalentowana muzycznie, jednak jej ojciec uważa to za hańbę, aby dziewczyna zajmowała się harfiarstwem. Zabrania jej grać i zakazuje ludziom mówić nowemu harfiarzowi o jej zdolnościach. Dziewczyna ucieka z Warowni i chowa się w jaskini jaszczurek ognistych uważanych za mit. Naznacza 9 z nich: złotą (Piękną), dwie spiżowe (Skałka i Nurek), 3 brunatne (Leniuch, Mimik, Brązowy), jedną niebieską (Wujek) i dwie zielone (Cioteczka Pierwsza i Cioteczka Druga). Jakiś czas później odchodzi za daleko od schronienia i trafia na Opad. Gdy ucieka, ratuje ją jeździec smoka i zawozi do Weyru Benden. Tam odnajduje ją Robinton i zabiera do siedziby Cechu Harfiarzy.

Smoczy śpiewak

Poznajemy dalsze przygody Menolly tym razem w Cechu Harfiarzy. Dziewczyna poznaje m.in. Piemura i Cama którzy pomagają jej karmić jaszczurki i Silvinę (przełożoną Kobiet z Niższych Jaskiń). Uczy się sztuki właściwego śpiewu oraz gra w kwartecie razem z Sebellem i Talmorem (czeladnikami) oraz Domickiem (mistrzem). Tworzy piękne pieśni i zostaje specjalną uczennicą Mistrza Robintona. Po Siedmiodniu zostaje czeladniczką.

Smocze werble

Akcja dzieje się trzy Obroty po Smoczym śpiewaku. Książka jest o przygodach Piemura. Piemurowi zaczyna się mutacja głosu i nie może śpiewać. Chłopiec zaczyna czuć się niepotrzebny. Wtedy Robinton mianuje go na ucznia Mistrza Bębnistów - Olodkeya i posyła chłopca razem z Sebellem na misję do Warowni Nabol. Tam Piemur próbując się dowiedzieć na co Nabolowi duże ilości win, różnych przysmaków, materiałów, itp., przebrany za posługacza, kradnie jajo królowej jaszczurek ognistych. Uciekając, chowa się w worku z materiałami. Później okazuje się, że worki przetransportowane zostały na Południowy Kontynent. Piemur ucieka sprzed Weyru Południowego i urządza się na jednej z plaż. Wkrótce wykluwa się jego mała królowa, którą nazywa Farli i znajduje rannego biegusa, którego nazywa Głupkiem. Spotyka Sharrę i razem z nią wraca do Warowni Południowej. Zostaje czeladnikiem bębnistą i zostaje w Warowni.

Moreta, Pani smoków z Pern

Książka dzieje się pod Koniec Szóstego Przejścia Czerwonej Gwiazdy (1505 Obrót). Opowiada o Morecie, jeźdźczyni Orlith. Na Pernie zaczyna szerzyć się zaraza przyniesiona przez dziwnego kota z Południowego Kontynentu, którego zabrali na pokład marynarze. Zaraza atakuje biegusy i ludzi. Zaczyna przybierać rozmiary pandemii. Capiamowi - Mistrzowi Uzdrawiaczy udaje się znaleźć lek- szczepionkę. Potrzebuje jednak kogoś, kto rozwoziłby szczepionki do Werów, Warowni i domów. Moreta, razem z Holth (starą smoczycą Leri) lata pomiędzy czasem, aby zaopatrzyć wszystkich. Po rozwiezieniu, przemęczone, wchodzą pomiędzy i już nie wychodzą z powrotem. Umierają. Jednak Orlith nie może umrzeć razem z Moretą, gdyż musi pilnować swoich jaj (dlatego też nie latała), a Leri zostaje razem z nią, aby jej pomóc. Choroba zostaje pokonana, następuje wylęg. W dniu wylęgu Leri i Orlith wchodzą pomiędzy, aby umrzeć.

Historia Nerilki

Dzieje się w czasie Morety, pani smoków z Pern. Bohaterką jest Nerilka córka Tolocampa, Pana Warowni Fort. Posiada ona umiejętności uzdrowicielskie, i chce pomagać chorym w obozie. Wbrew rozkazom ojca ucieka z Warowni, aby leczyć. Następnie trafia do Warowni Ruatha, gdzie poznaje Lorda Alessana. Pomaga przy wytwarzaniu surowicy z krwi na szczepionki. Zostaje żoną Alessana i ma z nim czwórkę synów i córkę Moretę. W czasie zarazy straciła m.in. swoje siostry i matkę.

Narodziny smoków

Książka opowiada o przylocie pierwszych ludzi na Pern. Przybywają na 3 statkach Yokahamie, Buenos Aires i Bahrajnie. Pilotami są m.in. Sallah Telgar, admirał Paul Benden, Ezra Keroon, Avril Bitra, Bart Lemos, Emily Boll, na których cześć założono późniejsze Warownie i Weyry. Po 8 latach od lądowania następuje opad Nici. Koloniści szukają sposobu walki z niszczycielskim organizmem. Dzięki pomocy Kitti Ping, doskonałej genetyczki udają się próby wyhodowania dużych, ziejących ogniem bestii, powstałych z materiału genetycznego pobranego od perneńskich jaszczurek ognistych. Pierwszymi władcami zostają Sorka Hanrahan ze smoczycą Faranth oraz Sean Connell ze spiżowym Carenathem.

Renegaci z Pern

Czas akcji rozciąga się jeszcze przed wydarzeniami z tomu pierwszego a kończy na odkryciu Lądowiska na Południowym Kontynencie, gdzie zostaje znaleziony komputer SIWIW (Sztuczna Inteligencja Wykorzystująca Interfejs Werbalny). Książka opisuje wydarzenia rozgrywające się głównie poza Warowniami i Weyrami, ukazuje podboje Thelli, siostry Lorda Warowni Telgar. Kobieta ze swoją bandą mści się za krzywdę, jaką było pominięcie jej przy wyborze do Rady Lordów. Usiłuje porwać Araminę, dziewczynę z Krwi Ruathy, słyszącej wszystkie smoki. Nie udaje jej się to, gdyż dziewczynę ratuje Jayge Lilcamp i odpływa razem z nią na Południowy Kontynent. Thella ucieka i po kilku Obrotach ponownie próbuje zemsty, lecz tym razem zostaje pojmana.

Wszystkie weyry Pern

Akcja dzieje się po zakończeniu Renegatów z Pern. Odnaleziony SIWIW proponuje ludziom pomoc z zniszczeniu Nici. Uczy ludzi zaginionej wiedzy przodków, zwłaszcza smoczych jeźdźców, przygotowując ich do niebezpiecznej misji, jaką jest wypchnięcie Czerwonej Gwiazdy z jej dotychczasowej orbity.

The Chronicles of Pern: First Fall

Zbiór pięciu opowiadań (nie przetłumaczonych na język polski) uzupełniających cykl. Wszystkie rozgrywają się w czasie pierwszego Przejścia.

Survey P.E.R.N.

Grupa naukowców bada przestworza w poszukiwaniu planet nadających się do wykorzystania. Niestety w dotychczasowej pracy nie sprzyjało im szczęście. Lądują na trzeciej planecie gwiazdy Rukbat, gdzie zauważają kręgi pozbawione roślin, jednak uznają to za jakąś chorobę. Kończąc badania klasyfikują planetę jako P.E.R.N. czyli skrót od Parallel Earth, Resources Negligible (paralelna Ziemia o niewielkich zasobach).

Dolphins’ Bell

Opisuje udział delfinów w przenosinach z kontynentu Południowego do powstającej na północy Warowni Fort.

The Fort of Red Hanrahan

W kilka lat po przeniesieniu się na kontynent północny warownia Fort jest bardzo zatłoczona, więc część jej mieszkańców postanawia się wyprowadzić. Grupa pod przewodnictwem Reda Hanrahana (ojca Sorki, pierwszej Władczyni Weyru) zakłada nowe osiedle o nazwie „Rua Atha”, która później została przekształcona w Warownię Ruatha.

The Second Weyr

Torene, młoda jeźdźczyni królowej bardzo chciałaby przenieść się z zatłoczonego Weyru Fort. Stara się przekonać Władców – Sorkę i Seana, do założenia nowego Weyru. Szczególnie przypadł jej do gustu krater wulkanu we wschodnim masywie górskim. W końcu władcy postanawiają o utworzeniu kilku nowych Weyrów, do których jeźdźcy trafiają na zasadzie losowania. Torene trafia do swojego wymarzonego miejsca, które zostaje nazwane Weyrem Benden, na cześć admirała Paula Bendena.

Rescue Run

Po otrzymaniu wezwania o pomoc wyprawa ratunkowa przybywa na Pern. Lądują jednak na kontynencie Południowym, gdzie została już tylko garstka kolonistów. Ci przekonują ratowników, że są jedynymi ocalałymi ludźmi na planecie. Po ich ewakuacji Pern został oznaczony jako planeta niebezpieczna, do której nie należy się zbliżać.Postacie

 Lądowanie

    * Benden, Paul - admirał, jeden z przywódców kolonii
    * Bitra, Avril - pilot
    * Blossom, Wind - genetyczka, wnuczka Kitti Ping, jej próby stworzenia kolejnej grupy smoków były nieudane, w ten sposób powstały wherre-stróże
    * Boll, Emily - była gubernator Pierwszej Centauri, jedna z przywódców kolonii
    * Connell, Sean - jeździec spiżowego Carenatha, pierwszy Władca Weyru, właściciel spiżowej jaszczurki ognistej o imieniu Blaze
    * Catarel, David - jeździec spiżowego Polentha, pierwszego smoka
    * Hanrahan, Red - weterynarz, założyciel Warowni Ruatha
    * Hanrahan, Sorka - jeźdźczyni złotej Faranth, pierwsza Władczyni Weyru, właścicielka dwóch jaszczurek ognistych: spiżówego Duke'a i królowej Kundy
    * Keroon, Ezra - kapitan Bahraina (jednego z trzech statków kolonistów) i astronom wyprawy
    * Ping, Kitti - genetyczka, twórczyni smoków
    * Telgar, Sallah - pilot

Szóste Przejście

    * Alessan - Lord warowni Ruatha
    * B'lerion - jeździec spiżowego Nabetha w Weyrze Dalekich Rubierzy, dowódca skrzydła
    * Capiam - Mistrz Uzdrowicieli
    * Leri - była Władczyni Weyru Fort, jeźdźczyni królowej Holth
    * Moreta - Władczyni Weyru Fort, smocza królowa Orlith, partnerka Sh’galla
    * Nerilka - córka Lorda Tolocampa z Wrowni Fort
    * Sh'gall - Władca Weyru Fort, jeździec spiżowego Kaditha


Dziewiąte Przejście

    * Brekke- była władczyni Weyru Południowego i Weyru Dalekich Rubieży; po stracie królowej Wirenth zostaje w Weyrze Benden, posiada spiżową jaszczurkę ognistą- Berda, partnerka F’nora
    * Camo- upośledzony umysłowo służący z siedziby Cechu Harfiarzy z Warowni Fort
    * Domick – Mistrz, nauczyciel kompozycji z siedziby Cechu Harfiarzy z Warowni Fort
    * F’lar- Władca Weyru Benden, spiżowy smok Mnementh, parter Lessy
    * F’lessan- jeździec spiżowego Golantha, syn Lessy i F’lara
    * F’nor- jeździec brunatnego Cantha, zastępca dowódcy skrzydła w Weyrze Benden, posiada złotą jaszczurkę ognistą Grall, partner Brekke

    Syn Manory i F’lona (Władcy Weyru Benden), w młodym wieku naznaczył brunatnego Cantha, zastępca skrzydła pod dowództwem jego przyrodniego brata F'lara.

    Brał udział w misji cofnięcia się w czasie razem z młodymi jeźdźcami i tworzenia Weyru Południowego, w wyniku czego przeżył kilka Obrotów podwójnie.
    W czasie rekonwalescencji na Południowym Kontynencie poznał Brekke, jeźdźczynię złotej Wirenth, która została jego partnerką. Na nowo odkrył jaszczurki ogniste, stając się pierwszym od wieków człowiekiem, który Naznaczył jedną z nich - złotą Grall.
    Podjął próbę skoku pomiędzy na Czerwoną Gwiazdę, co przypłacił poważnymi poparzeniami.

    * Groghe- Lord Warowni Fort, posiada złota jaszczurkę ognistą- Mergę
    * Jaxom- Lord Warowni Ruatha, jeździec białego smoka Rutha, partner Sharry
    * Jora- Władczyni Weyru Benden przed Lessą, smocza królowa Nemorth
    * Kylara- siostra Lorda Larada, Starsza Władczyni Weyru Południowego, później Dalekich Rubieży, smocza królowa Prideth( umiera)
    * Lessa- Władczyni Weyru Benden, smocza królowa Ramoth, partnerka F’lara

    Pochodzi z rodu władców Ruathy. Gdy miała 10 lat jej rodzinną Warownie najechał Fax, który wymordował całą jej rodzinę. Lessa jako jedyna przeżyła ukrywając się w jamie whera-stróża. Przez lata ukrywała się wśród służących sabotując prace prowadzone w warowni, by Fax nie osiągnął z niej żadnych korzyści i obmyślając zemstę. W czasie Poszukiwań dla Weyru sprowokowała spiżowego jeźdźca F’lara do walki z Faxem. Po śmierci uzurpatora chciała odzyskać Warownię Ruatha, jednak ostatecznie zrzekła się jej by zostać Kandydatką dla złotej smoczycy.

    W czasie Wylęgu Lessa Naznaczyła smocza królową Ramoth, stając się Władczynią Weyru Benden. W pierwszym locie godowym Ramoth zwyciężył Mnementh czyniąc F’lara Władcę Weyru. Lessa i F’lar są para również w życiu prywatnym, a z ich związku narodził się Felessan (później F’lessan, jeździec spiżowego Golantha).

    Ucząc się lotów pomiędzy Lessa tak bardzo zapragnęła odwiedzić swoją rodzinną Warownię, że posłużyła się swoimi wspomnieniami jako odnośnikiem odkrywając w ten sposób zdolność smoków do podróży nie tylko pomiędzy miejscami, ale również pomiędzy czasem.
    Wykorzystując nowo odkryte umiejętności smoków Lessa dokonała desperackiego skoku o 400 Obrotów wstecz. Przekonała Władców pięciu pozostałych Weyrów, opuszczonych w jej czasach, by udali się z nią do jej czasów, by wspólnie walczyć z Nićmi.

    * L’tol (Lytol) - jeździec Weyru Benden, po stracie brunatnego smoka Lartha, przebywał w Cechu Tkaczy, mianowany na Lorda Strażnika Warowni Ruatha, opiekuna nieletniego Lorda Jaxoma
    * Manora- przełożona Niższych Jaskiń w Weyrze Benden, matka F’nora
    * Mardra- Władczyni z przeszłości z Weyru Fort, wygnana do Weyru Południowego jeźdźczyni smoczej królowej Loranth
    * Menolly- córka Yanisa, Pana Morskiej Warowni, harfiarka- czeladniczka/Mistrzyni właścicielka 10 jaszczurek ognistych-złotej(Pięknej),3 spiżowych( Skałki, Nurka, Pola), 3 brunatnych (Leniucha, Mimika i Skałki), niebieskiej(Wujka), 2 zielonych( Cioteczki Pierwszej i Cioteczki Drugiej); partnerka Sebbela
    * Mirrim- jeźdźczyni zielonej smoczycy Path z Weyru Benden; właścicielka jaszczurek ognistych: brunatnej (Tolly), 2 zielone (Reppa i Lok), wychowanka Brekke
    * N’ton- Władca Weyru Fort, spiżowy smok Lioth, właściciel brunatnej jaszczurki ognistej- Trisa
    * Oldive- Mistrz uzdrawiaczy z Siedziby Cechu Harfiarz w warowni Fort,
    * Piemur- czeladnik, bębnista, posiada jaszczurkę ognistą Farli i biegusa- Głupka
    * Robinton- Mistrz Harfiarzy, syn Petirona, właściciel spiżowej jaszczurki ognistej Zaira
    * Sebbel- czeladnik/mistrz harfiarz, zastępca Robintona, a później Mistrz Harfiarzy Pernu, partner Menolly; posiada złotą jaszczurkę ognistą Kimi
    * Sharra- czeladnik, uzdrowicielka, partnerka Jaxoma, siostra Torika; posiada jaszczurki ogniste- spiżową (Meer) i brunatną (Tallę)
    * Shonegar- Mistrz, nauczyciel śpiewu z siedziby cechu Harfiarzy w Warowni Fort
    * Silvina- przełożona Niższych Jaskiń w Siedzibie Cechu Harfiarzy w Warowni Fort
    * Talmor- harfiarz, czeladnik, nauczyciel dziewcząt z siedziby Cechu Harfiarzy z Warowni Fort
    * T'kul - Władca Weyru Dalekich Rubieży, jeździec z przeszłości wygnany do Weyru Południowego, spiżowy smok Salth
    * Torik- dzierżawca Warowni Południowej, brat Sharry, posiada jaszczurki ogniste- złotą i 2 spiżowe
    * T’ron (T’ton) - władca z przeszłości z Weyru Fort, wygnany do Weyru Południowego, spiżowy smok Fidranth, partner Mardry

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.