Fantastyka książki - Orki: Powrót orków, Michael Peinkofer

Marek Szydełko
06.09.2015

Orki: Powrót orków - Michael Peinkofer

Gdy się zabierałem do przeczytania tejże książki, zastanawiałem się, co w niej może być oryginalnego i tak innowacyjnego w tym temacie (Orkowie). Z wielkim zaciekawieniem się do niej zabrałem.

Jako że najsampierw dostałem skrypt do przeczytania, jak tylko znalazłem chwilę czasu, zabrałem się szybciutko do pochłaniania treści. Moim zdaniem początek był dość specyficzny, ale swoją rolę wykonał - zachęcił mnie do dalszego czytania. A w miarę czytania Orkowie mnie coraz bardziej rozśmieszali (w pozytywnym sensie). I w pewnym momencie skrypt okazał się wybrakowany. A ja przeklinałem sytuację, przez którą nie został mi dostarczony pełen skrypt. Brakowało w nim ponad 200 stron, a ja nie mogłem czytać! I to mnie wkurzało, bo chciałem się dowiedzieć, co dalej! Bo, kurdemol - jak mawia pewien znajomy Mag - to mnie interesowało, ja chciałem więcej! A to chyba świadczy o tej książce dobrze, prawda? Każdy rozdział był coraz fajniejszy i ciekawszy.
Czytając tę pozycję czułem, jakbym dostał duży zastrzyk humoru. Nigdy nie myślałem o tej rasie w taki humorystyczny sposób - być może moje wyobrażenie o nich zostało ukształtowane pod wpływem J. R. R. Tolkiena. Orkowie w świecie Peinkofer"a są podobni fizycznie i być może kulturowo (nie jestem tego pewien, ponieważ Tolkien nie przybliżył tak dokładnie jak Peinkofer kultury Orków), lecz nie psychicznie/mentalnie tym z Śródziemia. Uważny czytelnik powinien znaleźć jeszcze jedno wyraźnie podobieństwo Orków z tych dwóch uniwersów. Zachęcam do poszukiwań.

A dla osób, których ulubieńcami są Elfy, czy też jak inaczej je niektórzy nazywają - Elfowie, też się znajdzie co nieco. Można sprawdzić, czy opisani w tej książce powielają utarty stereotyp "lolfów".
Bohaterami książki Peinkofer"a są dwaj bracia - Balbok i Rammar. Bardzo się różnią - jeden jest głupszy, a drugi... głupszy. Do Was należy ocena, który to który.

Reasumując - serdecznie polecam! Książka na dłuższy czas zabierze was do innego świata.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie