Fantastyka książki: Trylogia husycka

Antoni Kwapisz
06.09.2015

Trylogia husycka

Trylogia husycka – nieoficjalna nazwa serii trzech powieści fantastyczno-historycznych napisanych przez Andrzeja Sapkowskiego w latach 2001-2006. Tłem wydarzeń całej serii są wojny husyckie, a głównym bohaterem jest Reynevan (Reinmar z Bielawy).

W skład trylogii wchodzą następujące powieści:

    * Narrenturm
    * Boży bojownicy
    * Lux perpetua


Narrenturm

Narrenturm - powieść historyczna z elementami fantastyki autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wydana w 2002 roku przez SuperNOWĄ. Pierwsza część Trylogii husyckiej. Autor przedstawia przygody nieszczęsnego Reinmara z Bielawy, zwanego Reynevanem von Bielau. Akcja Narrenturm rozgrywa się na Śląsku w roku 1425. Tłem dla powieści są wojny husyckie.

Sam tytuł, czyli "Wieża Błaznów" ("Narr" - błazen, "turm" - wieża), w średniowieczu oznaczał wieżę, w której trzymano ludzi chorych umysłowo.

Tłumaczenia:
    * wydanie czeskie, wyd. Leonardo, Ostrava 2003
    * wydanie niemieckie, wyd. Dtv, 2005


Boży bojownicy

Boży bojownicy - powieść historyczna z elementami fantastyki autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wydana w 2004 roku przez SuperNOWĄ. Kontynuacja Narrenturm. Akcja powieści rozgrywa się w Czechach i na Śląsku, a tłem dla niej są wojny husyckie.


Ciekawostką jest anachronizm, użyty na zasadzie licentia poetica:
    * odwołanie do Niedzieli Miłosierdzia (w tekście pod łacińską nazwą Misericordia), którą ustanowił dopiero w 2000 r. papież Jan Paweł II.

Tłumaczenia:

    * wydanie rosyjskie, wyd. AST – Chranitiel, Moskwa 2006
    * wydanie czeskie, wyd. Leonardo, Ostrava 2005
    * wydanie niemieckie, wyd. Dtv, 2006 – w przygotowaniuLux perpetua

Lux perpetua - powieść historyczna z elementami fantastyki autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wydana w 2006 roku przez SuperNOWĄ. Ostatnia część Trylogii husyckiej. Akcja powieści rozgrywa się w Polsce (epizod Częstochowski), Czechach i na Śląsku, a tłem dla niej są wojny husyckie. Jest to trzecia i ostatnia powieść o przygodach Reinmara z Bielawy, zwanego Reynevanem.

Sam tytuł oznacza "nieustające światło" ("lux" - światło, "perpetua" - nieustający). A tłumacząc mniej dosłownie, ale za to w zgodzie z tłumaczeniem utrwalonym w tradycji katolickiej (por. requiem), "Światłość wiekuista".

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.