Trylogia husycka
Trylogia husycka – nieoficjalna nazwa serii trzech powieści fantastyczno-historycznych napisanych przez Andrzeja Sapkowskiego w latach 2001-2006. Tłem wydarzeń całej serii są wojny husyckie, a głównym bohaterem jest Reynevan (Reinmar z Bielawy).
W skład trylogii wchodzą następujące powieści:
* Narrenturm
* Boży bojownicy
* Lux perpetua
Narrenturm
Narrenturm - powieść historyczna z elementami fantastyki autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wydana w 2002 roku przez SuperNOWĄ. Pierwsza część Trylogii husyckiej. Autor przedstawia przygody nieszczęsnego Reinmara z Bielawy, zwanego Reynevanem von Bielau. Akcja Narrenturm rozgrywa się na Śląsku w roku 1425. Tłem dla powieści są wojny husyckie.
Sam tytuł, czyli "Wieża Błaznów" ("Narr" - błazen, "turm" - wieża), w średniowieczu oznaczał wieżę, w której trzymano ludzi chorych umysłowo.
Tłumaczenia:
* wydanie czeskie, wyd. Leonardo, Ostrava 2003
* wydanie niemieckie, wyd. Dtv, 2005
Boży bojownicy
Boży bojownicy - powieść historyczna z elementami fantastyki autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wydana w 2004 roku przez SuperNOWĄ. Kontynuacja Narrenturm. Akcja powieści rozgrywa się w Czechach i na Śląsku, a tłem dla niej są wojny husyckie.
Ciekawostką jest anachronizm, użyty na zasadzie licentia poetica:
* odwołanie do Niedzieli Miłosierdzia (w tekście pod łacińską nazwą Misericordia), którą ustanowił dopiero w 2000 r. papież Jan Paweł II.
Tłumaczenia:
* wydanie rosyjskie, wyd. AST – Chranitiel, Moskwa 2006
* wydanie czeskie, wyd. Leonardo, Ostrava 2005
* wydanie niemieckie, wyd. Dtv, 2006 – w przygotowaniu
Lux perpetua
Lux perpetua - powieść historyczna z elementami fantastyki autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wydana w 2006 roku przez SuperNOWĄ. Ostatnia część Trylogii husyckiej. Akcja powieści rozgrywa się w Polsce (epizod Częstochowski), Czechach i na Śląsku, a tłem dla niej są wojny husyckie. Jest to trzecia i ostatnia powieść o przygodach Reinmara z Bielawy, zwanego Reynevanem.
Sam tytuł oznacza "nieustające światło" ("lux" - światło, "perpetua" - nieustający). A tłumacząc mniej dosłownie, ale za to w zgodzie z tłumaczeniem utrwalonym w tradycji katolickiej (por. requiem), "Światłość wiekuista".