Fantastyka książki: Xavras Wyżryn

Remigisz Szulc
06.09.2015

Xavras Wyżryn to mikropowieść, alternatywna historia oparta na założeniu, że wojna polsko-bolszewicka potoczyła się inaczej.

Książka opublikowana w 1997 roku przez Jacka Dukaja, silnie inspirowana wojną w Czeczenii (1994-1996). Ciekawym chwytem literackim, jest wykorzystanie przez Dukaja dużej ilości nieoznaczonych bezpośrednio cytatów z poezji Zbigniewa Herberta


Fabuła:

W 1920 r. bolszewicy podbili Polskę, lecz następnie zatrzymali się na zachodnich granicach Niemiec. Kilkadziesiąt lat później partyzanci z Armii Wyzwolenia Polski pod wodzą samozwańczego pułkownika Xavrasa Wyżryna usiłują wyzwolić kraj spod sowieckiej dominacji. Akcja powieści toczy się w EWZ - European War Zone, strefie obejmującej Europę Środkowo-Wschodnią i Bałkany, miejscu gdzie okrucieństwa wojny są codziennością, a władza rosyjska sprowadza się do brutalnych nalotów. Książka opublikowana w 1997 roku przez Jacka Dukaja, silnie inspirowana wojną w Czeczenii (1994-1996).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.