Fantastyka pisarze: Maciej Parowski - o autorze

Antoni Kwapisz
06.09.2015

Maciej Parowski (ur. 27 grudnia 1946 w Warszawie), polski pisarz, krytyk i redaktor fantastyki naukowej.

Ukończył wydział elektryczny Politechniki Warszawskiej. Od 1974 dziennikarz: początkowo felietonista, kierownik działu kulturalnego, potem sekretarz redakcji i redaktor naczelny (1981) tygodnika studenckiego "Politechnik". Od 1977 kierownik działu krytyki i nauki, od 1979 publicysta tygodnika "Razem". Począwszy od 1968 zamieszczał opowiadania i felietony w "Życiu Warszawy", "Na Przełaj", "Kulturze", "Ekranie" i "Polityce". Od 1982 kierownik działu literatury polskiej w miesięczniku "Fantastyka" (później "Nowa Fantastyka"), od 1992 do 2003 również jego redaktor naczelny. Obecnie redaktor naczelny dwumiesięcznika "Czas Fantastyki".

Jako autor science fiction debiutował opowiadaniem Bunt robotów w tygodniku "Na Przełaj". W 1973 uzyskał wyróżnienie w konkursie "Młodego Technika" za opowiadanie Poczucie pełni. Jego debiutem książkowym była powieść Twarzą ku ziemi. Jego teksty należą w większości do nurtu fantastyki socjologicznej, inspirowanej twórczością Janusza A. Zajdla. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Pod koniec lat 90. głośny stał się jego konflikt z polskim fandomem fantastycznym dotyczący nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz podziału fantastyki na "problemową" i "rozrywkową" (reprezentowaną m.in. przez krytykowane przez niego Annę Brzezińską i Antoninę Liedtke). Z powodu tego konfliktu Śląski Klub Fantastyki przyznał Parowskiemu w 1999 roku antynagrodę Złoty Meteor.

W 2006 roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi otrzymał doktorat humoris causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu.

30 października 2007 roku, z okazji 25-lecia pisma Fantastyka, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski uhonorował Macieja Parowskiego srebrnym medalem "Gloria Artis"[1].


Książki
    * Bez dubbingu (zbiór felietonów, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza 1978)
    * Twarzą ku ziemi (powieść, Czytelnik 1982)
    * Sposób na kobiety (zbiór opowiadań, KAW 1985)
    * Czas fantastyki (eseje, wywiady, recenzje, 350 s.; Glob 1990)

Komiksy
    * Funky Koval (wspólnie z Bogusławem Polchem i Jackiem Rodkiem):
          o Bez oddechu
          o Sam przeciw wszystkim
          o Wbrew sobie

    * Wiedźmin (wspólnie z Bogusławem Polchem i Andrzejem Sapkowskim):
          o Droga bez powrotu
          o Geralt
          o Mniejsze zło
          o Ostatnie życzenie
          o Granica możliwości
          o Zdrada

    * Burza (rys. Krzysztof Gawronkiewicz) - ukazał się w antologii Egmontu Wrzesień. Wojna narysowana w 2003 r.

    * Naród wybrany (rys. Jarosław Musiał) - drukowany w "Nowej Fantastyce" w roku 1992 i 1993 (12 odcinków po 4 plansze)



Źródła

    * Andrzej Niewiadowski, Antoni Smuszkiewicz, Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1990, ISBN 83-210-0892-5
    * Polska Biblioteka Literacka

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie