Fantastyka pisarze: Marek Baraniecki - o autorze

Maciej Piwowski
06.09.2015

Marek Baraniecki

Marek Baraniecki (ur. 16 czerwca 1956 w Gliwicach) to polski pisarz science fiction. Z zawodu inżynier środowiska - absolwent Politechniki Śląskiej, przez osiem lat pracował w wyuczonym zawodzie. Od 1976 roku próbował swoich sił, jako dziennikarz w czasopismach studenckich, m. in. kierownik Gliwickiego Oddziału Tygodnika Studenckiego "Politechnik". Publikował również artykuły w Tygodniku Społeczno-Kulturalnym "Katolik".

Debiutował w 1983 roku na łamach miesięcznika Fantastyka opowiadaniem Karlgoro godzina 18.00, które zostało uznane za najlepsze opowiadanie opublikowane tego roku w tymże miesięczniku. W 1984 roku zrezygnował z pracy zawodowej na rzecz pisania. Wydał zbiór opowiadań Głowa Kasandry (1985). Za opowiadanie o tym samym tytule otrzymał w 1985 roku nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

Nagrodzone opowiadanie rozeszło się w 150 tys. nakładzie, miało również adaptację radiową, która, czytana w odcinkach w III programie Polskiego Radia, wzbudziła duże zainteresowanie. Nie wyszła natomiast próba ekranizacji. Wszystko rozbiło się o cenzurę - nie można było dojść do porozumienia, jakie symbole miały być na głowicach nuklearnych. Po kilku latach przepychanek zniechęcony Baraniecki zrezygnował z pisarstwa i wrócił do pracy w swoim zawodzie.

 

 

Źródła:

    * Andrzej Niewiadowski, Antoni Smuszkiewicz, Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1990, ISBN 83-210-0892-5
    * Przepowiednia, zebrał Stefan Otceten, Warszawa, Wydawnictwo Alfa 1986.ISBN 83-7001-122-5

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.